| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Ce parere aveti despre hipnoza regresiva? Eu am mai citit despre ea, dar nu am inteles foarte mult si nu am nici cunostinte care practica, pe care as fi putut sa le intreb. Multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| CiobotaruValentin a răspuns:

Buna.
https://www.youtube.com/watch?v=Zu8f8WcDhUk
https://www.youtube.com/watch?v=L5YjbCw5Hp0
Ti-am atasat doua video explicative si pe inteles despre regresia hipnotica.
Mai multe despre:
Ce este Hipnoza Regresivă?

Va prezint astazi un fragment dintr-un interviu care a fost publicat in luna august in Revista COSMOS:

"Am să încep prin a vorbi despre hipnoză. Hipnoza este o metodă ce aduce în mintea conștientă, informații stocate la nivel subconștient sau inconștient.
Hipnoza regresivă este metoda care utilizează tehnici hipnotice, pentru a accesa informații din trecutul nostru pe care nu le regăsim la nivel conștient, deci nu ni le amintim în starea de veghe. Teoretic, tot ce este stocat în subconștient, a fost înregistrat acolo în trecutul nostru, hipnoza regresivă este mai degrabă denumirea dată unui ansamblu de tehnici utilizate pentru a aduce la suprafață experiențele uitate. A regresa înseamnă a merge înapoi, iar în acest caz vorbim despre a merge înapoi pe linia timpului. Cu toate acestea, întâlnim în subconștientul nostru și informații ce par a fi din viitor.

Personal, prefer denumirea de "regresie hipnotică", dar termenul de hipnoză regresivă este cel care pare să se impună în mediul online.

Când informația se regăsește la nivel conștient, este suficient să ne gândim la ea pentru a o aduce în centrul atenției. Atunci când ne gândim la ce am făcut pe parcursul zilei de ieri, facem o regresie în mintea conștientă. Majoritatea informațiilor din trecutul nostru (emoții, gânduri, evenimente) se află însă la nivel subconștient, iar pentru a le accesa este nevoie să trecem de filtrul mintii conștiente. Accesarea informațiilor din subconștient se poate face prin hipnoză, dar și prin alte metode.
Foarte multe persoane sunt reticente față de acest termen, "hipnoză" din cauza informațiilor incomplete sau denaturate cu care au venit în contact.

Starea hipnotică este o stare modificată de conștiință. În starea hipnotică, suntem relaxați. Frecvențele cerebrale specifice stării de veghe 14-32 Hz (cicli/secundă), scad în stare hipnotică la 14-7 Hz (frecvențe alfa) sau 7-4 Hz (frecvențe theta). În starea de somn profund frecvențele cerebrale scad sub 4 Hz (frecvențe delta). Este important să știm că hipnoza nu este somn. Este o stare de relaxare în care avem acces la informațiile din subconștient, suntem deschiși la sugestii și în același timp suntem în control.

Orice hipnoză este o autohipnoză. Voluntară sau involuntară. Atunci când "visăm cu ochii deschiși", citim o carte sau ne uităm la un film care ne captivează, putem intra involuntar într-o stare hipnotică. Cei care practică meditația, autohipnoza, programe de explorare a conștiinței, intră în mod voluntar și fără a fi ghidați în stare modificată de conștiință.
Cei care nu au exercițiu, pot fi ghidați prin tehnici specifice. Accesarea informațiilor poate avea ca scop curiozitatea și/sau descoperirea originii unei situații (probleme) și rezolvarea ei (terapia).

Hipnoza poate fi utilizată pentru scăderea în greutate, renunțarea la fumat sau eliminarea altor comportamente adictive, insomnie, tulburări sexuale, îmbunătățirea relațiilor cu ceilalți sau a relației cu sine, creșterea încrederii în sine, managementul stresului, îmbunătățirea performantelor sportive, eliminarea fricilor și fobiilor.
Prin regresia hipnotică putem accesa informații din trecutul nostru recent, din perioada copilăriei sau din perioada intrauterina. Frecvent, atunci când mergem la originea unei situații putem ajunge într-o experiență care este plasată într-un alt timp și spațiu, în ceea ce numim "viață anterioară".
Pentru a accesa astfel de informații, inducția hipnotică sau transa hipnotică nu este obligatorie. Există multiple alte tehnici pe care le putem utiliza pentru a accesa informații din viețile anterioare.

Situațiile, "problemele" cu care ne prezentăm la un terapeut au la origine diverse evenimente. Evenimentul prin care trecem, este mai puțin important decât interpretarea care este dată acelui eveniment. Același eveniment trăit de două persoane diferite va genera interpretări diferite. Nu doar emoția, dar și amintirea evenimentului este diferită. Atunci când cerem mai multor membri ai aceleiași familii să povestească un eveniment prin care au trecut împreună, fiecare va avea propria versiune a ceea ce s-a petrecut.
La fel, este puțin important dacă evenimentul este plasat în viată curentă sau într-o viată anterioară. Desigur că o poveste dintr-o alta viată poate părea fascinantă, dar ea în sine nu are o valoare decât prin potențialul de conștientizare, echilibrare și vindecare. În orice proiecție a subconștientului, fie că evenimentul pare plasat în viata curentă, fie într-o viată anterioară, atunci când există dezechilibru există și potențial de vindecare.

Foarte multe probleme se pot rezolva temporar sau definitiv prin hipnoză simplă sau regresie la cauză, în viața curentă. În unele situații, atunci când cerem clientului să meargă la cauza problemei, el descrie o alta viață. Originea situației curente poate fi în alt timp și spațiu, iar în viața curentă să fie doar o activare sau perpetuare a unui tipar.
Nici o situație nu poate fi rezolvată/transformată de la același nivel de cunoaștere și conștientizare de la care a fost creată. În timpul sesiunii de hipnoză se schimbă perspectiva asupra situațiilor și implicit emoțiile și gândurile care au fost generate în trecut și care în prezent creează blocaje, inclusiv dezechilibre psihice sau fizice.

Fiecare terapeut abordează tehnicile hipnotice în raport cu propriul nivel de educație, conștientizare, sistem de credințe, experiență. În stare hipnotică, subconștientul este foarte receptiv la informație sau sugestii. De aceea este important nu doar ca hipnotereutul să aibă o foarte buna pregătire teoretică și practică, ci și să respecte codul de conduită etică și profesională.
Multe situații își pot avea originea într-o viată anterioara. Exista hipnoterapeuți care fie nu au informații sau nu cred că există alte vieți/experiențe în afara vieții curente, fie aleg să nu folosească aceste informații. Atunci când merg la cauză, ei ajung doar la un punct de activare a unei situații sau a unui tipar perpetuat în multiple experiențe. Oricare ar fi metoda utilizată, important este rezultatul. Ne putem focusa pe îmbunătățirea calității vieții curente a clientului sau pe vindecarea la nivel de suflet.

Este de dorit ca terapeutul să aibă o perspectiva mai larga asupra naturii umane și asupra creației universale. Informația nu este în creier. Creierul este doar organul care o traduce. În mod similar, melodia transmisa la radio, nu se afla în dispozitivul respectiv sau în sistemul de transmisie. Uneori este transmisă live, alteori poate fi înregistrată.

Noi, ca esențe divine, suntem ființe multidimensionale. Experiența în formă, în dimensiunea a treia pe Terra este doar una dintre multiplele noastre experiențe. Acest corp fizic este doar un vehicul prin intermediul căreia experimentăm creația noastră și ne experimentăm pe noi ca și creatori.
Din perspectiva cuantică, nu doar că există și alte "vieți", dar ele sunt toate în aici și acum, în prezent. Le numim trecute doar pentru ca sunt plasate într-un alt context istoric și pentru ca avem tendința de a percepe timpul ca fiind liniar. Fenomenul de inseparabilitate cuantică (quantum entanglement), ne permite să accesăm multiple experiențe, unele plasate în trecut ("vieți anterioare") unele în paralel, altele în viitor (vieți viitoare sau linii temporale probabile).
Când depășim nivelul liniar de înțelegere, vedem că experiențele, mai degrabă decât să fie plasate pe o linie a timpului, apar ca într-o sfera și sunt interconectate între ele. Chiar și aceasta descriere este una limitată. Suntem fractali din Sursă, Dumnezeu, Creator, Conștiința Universală. Fiecare utilizează un termen sau altul în raport cu propriul sistem de cunoaștere. Tot ce se află în afara noastră se află și în interiorul nostru.

O zi frumoasa!