| andreutza0 a întrebat:

Buna TPU ce pasi trebuie sa parcurgi sa ajungi avocat am si eu 2 intrebari. multumesc funda. 1.La ce liceu din pitesti trebuie sa merg? 2. Ce medie ar trebui sa ai sa fi admisa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a ajunge avocat trebuie sa termini liceul cu diploma de bacalaureat, sa reusesti la o facultate de drept, sa termini facultatea cu diploma de licenta, sa reusesti la examenul pentru avocat stagiar, sa faci stagiatura de 2 ani pe langa un avocat definitiv si sa reusesti la examenul de definitivat.
Nu are importanta profilul liceului, desi este mai bine sa fie un profil uman.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liceul nu conteaza dar recomand un profil gen filologie/stiinte sociale, trebuie sa ai neaparat facultatea de drept.