| Șevval a întrebat:

Ce se studiază la facultatea de design de mediu si produs? Care este planul de studiu? Ce meserie pot avea după ce termin această facultate? Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Facultatea de design de mediu si produs este o ramura a designului care se concentreaza pe crearea de produse si solutii de design care sunt sustenabile si respecta mediul inconjurator. Planul de studiu poate varia in functie de universitate si de programa academica specifica, dar in general, acesta poate include urmatoarele:

Anul 1: Introducere in designul de mediu si produs, studiul istoriei si teoriei designului, dezvoltarea abilitatilor de comunicare si vizualizare a ideilor, invatarea tehnicilor de cercetare si evaluare a mediului inconjurator.
Anul 2: Designul de produs, studiul materialelor si a tehnicilor de fabricatie, invatarea conceptelor de ergonomie si utilizarea computerelor si a software-ului pentru design.
Anul 3: Designul de mediu, proiectarea spatiilor si a peisajelor, invatarea tehnicilor de vizualizare in 3D si a conceptelor de sustenabilitate.
Anul 4: Proiectare si dezvoltare de produse, invatarea conceptelor de management al proiectelor si a tehnologiilor de fabricatie avansate.
Anul 5: Proiectare si dezvoltare de mediu, lucrul la proiecte de cercetare si dezvoltare, invatarea conceptelor de marketing si managementul afacerilor.
Dupa absolvirea facultatii de design de mediu si produs, absolventii pot urma diverse cariere in industria designului, in functie de interesele si abilitatile lor. Unele posibile optiuni de cariera includ:

Designer de produs: conceperea si dezvoltarea de produse noi, de la schita initiala pana la prototipul functional.
Designer de mediu: proiectarea si amenajarea de spatii interioare si exterioare, inclusiv peisaje si gradini.
Consultant de mediu: consultanta privind problemele de mediu si dezvoltarea de solutii sustenabile.
Specialist in cercetarea de piata: evaluarea si analiza tendintelor de piata si a nevoilor clientilor pentru a dezvolta produse si servicii relevante.
Manager de proiect: supervizarea proiectelor de design, inclusiv gestionarea bugetelor, termenelor limita si a echipei de proiect.
Este important sa retineti ca acestea sunt doar cateva dintre optiunile de cariera disponibile pentru absolventii de facultate de design de mediu si produs. Planul de studiu si optiunile de cariera pot varia in functie de universitatea si de programul academic specific.