| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa ajung Tester de gaming sau ceva legat in IT ( numai cu pc-uri ). Ce studii sau...? FUNDAA!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pozitia de tester-junior poate fi ocupata de catre un absolvent de liceu( de preferat profil real si specializarea matematica-informatica) care, dupa angajare, sunt calificati de catre firma angajatoare.
Pozitia de tester -senior poat fi ocupata doar de catre un absolvent al unei facultati de informatica sau automatica si calculatoare cu diploma de licenta --- acestia nu au nevoie sa fie calificati "la locul de munca" precum juniorii.

| Soarecul1234 a răspuns (pentru alessia5158):

Daca as face profil de engleza ar avea ceva?

| alessia5158 a răspuns (pentru Soarecul1234):

Trebuie sa cunosti matematica si informatica--- engleza o stie toata lumea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa fii tester nu ai nevoie chiar de studii de specialitate, asta daca nu vrei ceva serios in meseria de tester.

Tester de gaming presupune insa ceva cunostinte de programare

| VladyXR a răspuns:

Informatica,trebuie studiata.