| VictorL a întrebat:

Buna TPU cind voi creste mare vreau sa invat de medic psiholog in Republica Moldova si va rog spuneti-mi daca este pe acici vreun psiholog cam cum e profesia e grea sunt pasionat de ea e platita aceasta profesi as vrea sa stiu cam cit primeste un psiholog pe luna!(dau funda pentru cel mai bun raspuns)

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Victor, cariera de psiholog este una foarte frumoasa, cu conditia ca ea sa ti se potriveasca. Noi, oamenii, suntem diferiti. Unii suntem orientati care oameni, altii catre sarcini, unii suntem introvertiti, altii extrovertiti. In functie de personalitatea noastra, ni se potriveste un domeniu sau altul. Motivatia ta de a urma o meserie sau alta nu ar trebui sa fie strict financiara. Sunt multi cei care renunta la o cariera banoasa pentru ca nu sunt impliniti profesional. Te sfatuiesc ca, atunci cand vei decide ce ti se potriveste (indiferent de domeniu) sa te pregatesti pentru a fi printre cei mai buni, cu toata seriozitatea. Iti garantez ca asa ai toate sansele sa castigi bine, facand si ceea ce iti place. Succes!
http://carierasipersonalitate.ro/

2 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

1)Medicii nu sunt platiti bine, decat in armata, deci vei avea nevoie de cabinet privat. Daca parintii nu au bani sa-ti deschida poti sa o lasi balta.
2)E medic psihiatru, nu psiholog.Psihologul e cu totul altceva.
3)Orice doctor are o munca grea, deci normal ca si a ta va fi ca atare.

| stefany12 a răspuns:

Eu la fel sint din Moldova, iar nana mea e medic psiholog.Sincer vorbind,mie la fel imi place mult aceasta profesie, dar nana mi-a spus plusurile si minusurile acestei profesii.Mi-am luat gindul de la idee, pentru ca nu se va plati deloc bine etc. Daca esti foarte pasionata de asta, te sfatuiesc sa lucrezi in alta tara, numai nu in republica Moldova!
Succes!