| sakura1234 a întrebat:

TPU cum ar trebui sa se imbrace o picolita? mam angajat ca picolita la un restaurant de abia deschis cu specific libanez si nu stiu cum ar trebui sa ma imbrac si ce face mai concret o picolita? multumesc!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi aici o fisa a postului ( model):http://contabilitateafirmei.manager.ro/fise_de_post/fisa_de_post_picol.htm

P.S. mai mult ca sigur, patronul libanez nu va avea angajat /ti special pentru curatenia salii, toaletelor si spatiul exterior( si poate a bucatariei daca, curatarea ei, nu intra in atributiile celor care lucreaza in ea!)--- din acest motiv, atributia " supervizeaza activitatea personalului de curatenie" din modelul fisei postului se poate transforma in "executa curatenia in..."
Mai mult, pentru a te proteja, dupa 20 de zile de la semnarea contractului de munca verifica inregistrarea acestuia la ITM din orasul unde lucrezi --- asta, pentru ca arabilor nu le prea sta in fire sa spuna adevarul si, la un moment dat, te poti trezi ca nu ai asigurare de sanatate sau nu poti avea somaj tocmai pentru ca te-a mintit ca, contractul tau, a fost inregistrat.

Salariul, cred ca, va fi cel minim brut, de 800 lei.

| sakura1234 explică:

Aaa si ce salariu este?

| sakura1234 explică:

Multumesc alessia, mersi 57r35

| 57R35 a răspuns:

Buna sakura! Daca restaurantul la care te-ai angajat nu are o tinuta stabilita deja (presupun ca nu ) iti recomand sa folosesti o fusta neagra cu o camasa alba ( clasice) de incaltat nu ti-as recomanda pantofii cu toc ( nu cred ca vrei sa alrgi pe tocuri 8 ore) Cat despre ce ar trebui sa faca o picolita, pot spune ca picolul este ajutorul de ospatar si in principiu se ocupa cu debarasatul meselor, dusul comenzilor la masa s.a.m.d. Eu iti recomand cand ajungi la servici sa vorbesti cu colegii tai ospatari sa stii ce ai de facut. Spre exemplu nu toti ospatarii accepta sa le duci comenzile la masa! Sper ca iti este de folos raspunsul! o zi buna