| Șevval a întrebat:

Cum e la facultate, e mai fain decât la liceu? Care e stilul de predare al profesorilor? Ei vorbesc și eu trebuie să notez tot ce spun ei? Cum se face prezența si există un orar fix sau se schimbă mereu? Și cum este lumea în general prietenoasă? Ma refer la colegi. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Buna intrebare..si eu cautam raspuns la intrebare asta înainte să mă înscriu la facultate, si nu am putut să imi dau seama decât pe pielea mea. Amuzant este, si este si adevarat, faptul că la facultate nu este chiar atat de lejer cum ar crede unii...Adica unii cred ca daca ajung la facultate vor scapa de absenete, vor putea sa se duca din an in paste la faculate, dar nu este asa...trebuie sa te duci de voie, sau din obligatie, adica la unele materii, cum ar fi laboratoarele, nu ai voie sa ai nici o absenta, altfel risti, si cel mai probabil se va intampla, sa repeti examenele in toamna, sau in cel mai rau caz in anul 4, indiferent de anul in care l-ai picat, practic ramai cu restanta pana la finalul facultatii.
La facultate exista 3 ramuri ale orarului: cursurile, seminarele si laboratoarele. La cursuri te duci doar daca vrei, nu se pun absenteîntr-o sală mare in care va strangeti toate grupele. Poti sa faci ce vrei la curs, sa stai pe telefon, sa dormi etc. dar nu iti garanteaza nimeni ca profesorii nu iti vor atrage atentiam La se.inare ai voie doar un numar de absebte, iar la laboratoare nu ai voie sa lipsesti deloc, ca altfel vei fi nevoi sa le recuperezi. Pe de altă parte la facultate e relativ diferit fata de liceu, dar ce l mai important lucru e ca la facultate esti pe cont propriu, si se formeaza legături între colegi mai greu.

1 răspuns:
| Dalmore a răspuns:

Eu nu am scris mai nimic in facultate, pentru că profii preferau să fim atenți la ore și să ne trimită ei cursurile pe mail, deci depinde de fiecare prof in parte, fiecare are regulile lui.
Prezenta iar, nu o fac toti, unii cer un anumit număr de prezente că sa te bage in examene sau ca să-ți dea puncte în plus, altora nu le pasă. Orarul se schimba in fiecare semestru și e haotic, ai săptămâni pare și săptămâni impare, dar astea o sa vi se explice la primele cursuri/seminare. Lumea e ok, toți sunt dezorientați deci poți să te bagi in seama cu oricine și e mai chilleala decât în liceu pentru că deja fiecare e cu treaba lui și nu se leagă cine știe ce prietenii.