| Raluca6006 a întrebat:

Bună TPU :-D aș avea niște întrebări destul de importante pentru mine :
1. E mai bine să fi avocat sau procuror
2. Care dintre aceste două meserii ocupă mai mult timp
3. Care meserie dintre acestea două este mai grea
Știu ca s-au mai pus aceste întrebări pe TPU dar nu au fost răspunsuri care să mă lămurească pe deplin și chiar mă interesează. Mulțumesc, dau Funda :-)

Răspuns Câştigător
| TraianCostea a răspuns:

Meseria de avocat este mai banoasa si mai cautata in situatia in care ajungi sa fi cunoscut, ambele sunt grele, ambele necesita timp, dar pentru a face o comparatie, procurorul arunca pietre, iar avocatul le prinde, deci este mai usor sa fi procuror. Totusi, ar trebui sa iti spun si asta... piata job-urilor este suprasaturata de oameni ce termina dreptul. Sfatul meu personal este sa gasesti un alt domeniu pe care sa te orientezi.

2 răspunsuri:
| Kenya a răspuns:

Hmm,avocat,evident,este greu la ambele, dar sunt multe persoane care vor asta, deci iti va fi greu sa iti gasesti un loc de munca.

| Raluca6006 explică:

Mersi pentru răspuns dar chiar nu știu la ce m.as putea gândi căci mie nu imi place matematica sau fizica deci nu ma axez pe real kiss