| HanOgHun a întrebat:

Bună, TPU! Dacă dau bac-ul și îl iau dar rămân un an acasă și ma înscriu la facultate abia în anul următor, trebuie sa îl mai dau o data?

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu trebuie sa il mai dai odata, dar sa intrerupi invatatul in forta pentru un an ar fi greseala vietii tale. Nu iti vei mai regasi ritmul la invatat in viata vietilor tale.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

NU! Stai liniștit, notele la bac se păstrează.

Răspuns utilizator avertizat
| JustStitch a răspuns:

Mult succes la bac si daca il iei poti sa ramai un an sau mai multi acasa daca vrei si te poti inscrie oricand la orice facultate

| crazypop a răspuns:

Nu, important e sa il iei poti sa ramai si 10 ani acasa laughing)

| NicoletaSimina a răspuns:

Evident ca nu! Odata ce l-ai luat, te poti inscrie fara griji la facultatea la care doresti tu.In primul rand, trebuie sa iti iei diploma de bacalaureat si foaia matricola (2 copii la fiecare). Apoi sa faci macar 2 copii la certificatul de nastere si 2 copii la buletin.Trebuie sa iti iei adeverinta medicala de la medicul de familie la care esti.Trebuie sa platesti chitanta pentru taxa de inscriere la facultate.Trebuie sa completezi formularul de inscrierere la facultate.Cate 3 poze in ambele dosare.De preferat este sa faci macar doua copii la fiecare in parte, pentru ca nu stii sigur la care facultate intri.In momentul in care ai fost admis la una dintre cele doua facultati, trebhie sa platesti o alta taxa si sa completezi contractul de inscriere, ca apoi sa-l semnezi, pentru ca ai fost de acord sa te inscrii la acea facultate la care ai fost admis.In cazul in care nu doresti sa ramai a facultatea la care ai fost admis, iti retragi actele originale si le transferi la facultatea pe care ti-o doresti, in schimb, vei fi nevoit sa platesti din nou o alta taxa.Este foarte riscant, daca nu intri la facultatea pe care ti-o doresti si nu ai fost inscris la buget sau la cu taxa (ai fost respins) iti poti pierde anul, daca iti retragi actele de la cealalta facultate a care ai fost admis.Eu am dat prima oara la Facultatea de Geografie si Geologie,am depus actele originale acolo,in schimb nu am fost admisa la Facultatea de Istorie (am fost respinsa), nu am intrat nici la buget, dar nici la cu taxa, raspunsul il voi afla e data de 31, daca am fost admisa la Facultatea de Istorie.Decat sa pierd un an de facultate, la mine inscrierile la Facultatea de Geografie si Geologie se faceau pana pe data de 28, am hotarat sa ma inscriu la aceasta facultate. Sper ca te-am ajutat!

| HanOgHun explică (pentru NicoletaSimina):

Știi cumva dacă acest lucru se aplica și la universitatile din străinătate, cum ar fi în uk? Ma refer la diploma de bacalaureat.

| Valy9999 a răspuns:

Nu. Poți sta și 2 ani acasălaughing

| ArianaArianaSheryy a răspuns:

Nu, daca il iei, te poti înscrie cand doresti.