| maraa957 a întrebat:

Dau funda! 1.Deci poti sa te faci farmacista si cu profilul filologie big grin? 2.Cam cat castiga o farmacista?

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ca sa fii farmacista iti trebuie facultatea de farmacie, unde se da admitere si se face foartemulta chimie. Teoretic poti merge de la orice profil acolo, incl. filo, dar trebuie sa inveti in plus foarte multa chimie. Salariul in principiu este unul bun, dar depinde de multe, este sistem privat, in privat salariul se negociaza si depinde mult unde esti farmacista - in Bucuresti, intr-un oras mai mare, intr-un oras mai mic, pe la tara - salariul depinde si de vanzari, daca e o farmacie de retea, gen "Sensiblu", sau "Catena", sau "HelpNet" sau daca e o farmacie deschisa de un famacist singur. In plus, pana termini tu liceul si facultatea se schimba multe la nivel de valoare a banilor si a salariilor happy

| Diavolcata a răspuns:

Pentru a fi farmacistă e nevoie să absolvi Facultatea de Farmacie

| Bybi a răspuns:

Pentru a fi farmacistă e nevoie să absolvi Facultatea de Farmacie. Deci după terminarea liceului dă admitere la facultate. Nu are importanță că ești la profilul filologie acum. Cât câștigă nu știu.