| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU:*. de cateva zile la scoala profesoara mea de engleza ne-a anuntat despre examenul Cambridge[cine vrea sa il dea]. Ne-a informat cat de cat despre acest examen. Intrebarea mea este urmatoarea. Daca doresc sa devin stewardesa o sa imi fie folositoare aceasta diploma? daca da, in ce sens? va rog sa ma ajutati :*:*

Răspuns Câştigător
| Rochelle a răspuns:

Da o sa iti fie pentru ca iti trebuie limbi straine si asta va dovedii ca stii una happy funda? puppy dog eyes

1 răspuns:
| s3my a răspuns:

Depinde.

Sunt unele joburi, in unele tari, care-ti cer sa stii una sau mai multe limbi straine.

Joburile mai serioase / mai bine platite s-ar putea sa-ti ceara sa dovedesti ca stii aceasta o anumita limba straina, ori punandu-te sa dai un test, ori rugandu-te sa aduci anumite diplome care sa ateste acest lucru.

Diploma obtinuta in cadrul examinarii Cambridge, atesta faptul ca stii engleza.

Atentie 1: desi este foarte larg recunoscuta pe plan international, nu 100% din angajatori o vor " recunoaste" [ mai ales in America, de exemplu, stiu, suna foarte ciudat, dar stiu ce zic ]

Atentie 2: examenele cambridge sunt pe diferite nivele, daca nu s-au schimbat multe lucruri, pentru vorbitorii obisnuiti [ adica nu domenii de specialitate de afaceri / inginerie ] cele mai avansate nivele erau : advanced si proficiency. Evident, o diploma obtinuta in urma promovarii examenului Cambridge Proficiency Exam. va dovedi ca sti mai multa engleza decat daca ai fi obtinut doar diploma de " Advanced" intelegi tu.

Ca idee, cineva care a facut engleza intensiv [ 4-5 ore ] in gimnaziu si liceu, ar trebui sa nu aiba probleme in a lua Advanced-ul. [ ma rog, depinde acum si de nivelul personal al fiecaruia, uni stiu mai multa engleza, altii mai putina etc ]