| fearlessss a întrebat:

De ceva timp am inceput sa ma gandesc ce cariera as dori sa am.Printre dorintele mele se afla si criminalistica.Intrebarea mea e:are ce face un criminalist in Romania? Adica nu e o tara prea violenta cu multe crime, mafioti etc. Fundaa

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Accidentele de masina cu victime sunt crime, accidentele la locul de munca sunt "crime". numele de CRIMInalistica nu inseamna ca tine NUMAI de CRIME. se ocupa de ORICE situatie in care vatamarea/moartea unui om este in ceata. spre exemplu accidentul lui Huidu cu masina. acolo au fost criminalisti sa ia probe de la fata locului (daca a patinat, cat a patinat, din ce cauza). esti pe trecerea de pietoni te calca unu cu masina si fuge, dar lasa in urma piesele de la locul impactului. politia cheama criminalisti sa ia probe. ce masina a fost, ce viteza avea, daca te-a calcat pe trecere sau treceai tu fraudulos, poate gasesc in zona o piesa de caroserie rosie, urme de anvelope dunlop. ei deja stiu ca masina avea o culoare, ce parte a fost avariata, ce anvelope avea. cauta ce firma si cui a vandut modelul ala de roata, sau cine se duce la un service sa repare o paguba ce se aseamana cu problema lor.
apropo, crime sunt destule, ca nu stii tu despre ele este partea a2a. nu trebuie sa bagi cutitul in cineva sa fie crima. du-te la un spital de urgente, la camera unde primesc urgentele dupa o nunta de tigani (este un exemplu, nu sunt rasist, dar astia se bat mai mult ca noi), cati tigani care sangereaza sunt acolo si nu se cunosc intre ei, de cam atati criminalisti a fost nevoie sa se joace cu cutiuta magica

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ca sa faci criminalistica iti trebuie ori dreptul, ori biologie ca facultate. aici ai de ales, laborator sau teren.
ca expert in criminalistica pe teren iei probe biologice (amprente, sange, sperma, unghii, par) de pe ORICE se afla in zona in care a avut loc infractiunea/fapta pentru care esti chemat acolo, si din zona respectiva urmaresti traiectul faptei. exista o trusa de criminalistica ce contine, printre altele, manusi, o lamba UV, o banda cu lipici si praf pentru luarea amprentelor de pe obiecte si multe altele.
un exemplu este asa: esti expert criminalist, in Bucuresti nenea A ii da cu baltagul in cap lui B si ii fura portofelul si cheile de la masina. tu esti chemat de catre procuror sa afli detalii despre persoana infractorului. asa ca iti iei geanta si te duci la locul respectiv. aici cauti detalii (vezi daca pe geaca mortului sunt urme de sange, par, sperma. ca poate infractiunea a fost cu scopul satisfacerii nevoilor sexuale.) te intrebi, este sangele victimei sau a infractorului, il testezi si observi ca victima este grupa A2 si sangele gasit de tine este ab4. intelegi tu cam care este ideea. tu vei fi legatura pe care o are justitia cu infaptuirea ei (adica aflarea detaliilor ce duc spre gasirea infractorului).

| fearlessss explică (pentru JohnnyBi):

Mersi.dar voiam sa aflu in primul rad daca am ce face cu aceasta meserie in Romania avand in vedere ca nu prea au loc crime si alte chestii din acestea.

| JohnnyBi a răspuns (pentru fearlessss):

Accidentele de masina cu victime sunt crime, accidentele la locul de munca sunt "crime". numele de CRIMInalistica nu inseamna ca tine NUMAI de CRIME. se ocupa de ORICE situatie in care vatamarea/moartea unui om este in ceata. spre exemplu accidentul lui Huidu cu masina. acolo au fost criminalisti sa ia probe de la fata locului (daca a patinat, cat a patinat, din ce cauza). esti pe trecerea de pietoni te calca unu cu masina si fuge, dar lasa in urma piesele de la locul impactului. politia cheama criminalisti sa ia probe. ce masina a fost, ce viteza avea, daca te-a calcat pe trecere sau treceai tu fraudulos, poate gasesc in zona o piesa de caroserie rosie, urme de anvelope dunlop. ei deja stiu ca masina avea o culoare, ce parte a fost avariata, ce anvelope avea. cauta ce firma si cui a vandut modelul ala de roata, sau cine se duce la un service sa repare o paguba ce se aseamana cu problema lor.
apropo, crime sunt destule, ca nu stii tu despre ele este partea a2a. nu trebuie sa bagi cutitul in cineva sa fie crima. du-te la un spital de urgente, la camera unde primesc urgentele dupa o nunta de tigani (este un exemplu, nu sunt rasist, dar astia se bat mai mult ca noi), cati tigani care sangereaza sunt acolo si nu se cunosc intre ei, de cam atati criminalisti a fost nevoie sa se joace cu cutiuta magica

| Sadop a răspuns:

Criminalistul nu se ocupa doar de crime.
Se ocupa si de loviri, jafuri si alte infractiuni de acest gen ce presupun prelevarea unor probe de la locul faptei.
Aici gasesti mai multe detalii de la experti :
http://www.politisti.ro/topic/29-cu-ce-se-ocupa-criminalistica/

| Overom a răspuns:

Stai linistit amice...vor veni timpuri in aceasta tara amarata cand oameni se vor omora pentru o bucata de paine din cauza saraciei....asa ca meseria asta in viitor va prospera