| OpheliaMillais a întrebat:

deci sunt clasa a XI-a si sunt presata de toata lunea sa-mi aleg o cariera pe care sa ma bazez si una pe care sa o am drept rezerva.
Drept cariera m-am gandit sa-mi aleg ceva care sa aiba legatura cu desenul. Imi place si ma pricep cat de cat, dar sunt pe un profil de filologie, nu am ales un liceu de arte pentru ca nu era niciunul in zona iar parintii nu aveau posibilitatea sa ma tina in Timisoara pentru a-mi urma studiile, revenind la profil, m-am interesat si o sa-mi fie aproape imposibil sa intru la facultatea de arte de la un liceul normal. Cred ca dintre un candidat cu talent si un liceu de arta in spate si un candidat ca mine, primul ar avea mult mai multe sanse la buget, din nou, nu-mi permit sa-mi platesc studiile. Ce ar trebui sa fac? Chiar vreau sa lucrez intr-un domeniu care sa aiba la baza desenul (arhitect sau animator mi se par ideale).

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In ziua de azi, arta, fara a avea o baza materiala buna, nu se mai poate, decat daca esti cel putin "sclipitoare". Arhitect, fara multa matematica si mult talent la desen, recunoscut de specialisti, nu se poate. Asadar, orienteaza-te catre a fi animator.

| johnnny123 a răspuns:

Daca esti cu adevarat pasionata de desen poti sa te perfectionezi pe cont propriu. Ai la dispozitie carti, tutoriale, cursuri gratuite, etc. Pe net gasesti materiale mai multe decat poti parcurge intr-o viata intreaga.

In timp o sa-ti creezi un portofoliu de lucrari, la inceput o sa cauti mici proiecte ca freelancer si poate pana la urma iti gasesti o slujba in domeniu.

Daca vei putea trai din treaba asta sau nu, asta depinde numai de tine.

| ALGator a răspuns:

Tot la arte plastice mai poti sa iei in considerare si fotografia si imaginea de film.
Arhitectura ar fi un compromis bun, chiar daca un arhitect nu e un artist plastic cum se crede.
Daca iti place desenul si "te pricepi cit de cit" de ce nu incerci sa mergi la un cerc de arta in caz ca exista asa ceva pe unde stai? Facind un curs de arta chiar mai fara pretentii ti-ai putea da seama concret daca iti va place sau nu asa cum iti inchipui.
In principiu, o pasiune artistica nu ti-o poate lua nimeni si nici nu te poate impiedica nimeni sa o inveti si practici, chiar daca nu faci asta la facultate. Din pacate, circula tot felul de mituri false care descurajeaza lumea.
Incearca sa practici desenul de acum. Invata tehnicile, acea a redarii obiectelor, texturilor, perspectivei, tonurilor luminoase. Acuarela, carbune, ulei, daca se poate. Poate prin apropierea ta exista cineva care sa te poata invata privat.

| Mihaelablabla a răspuns:

Pregateste-te bine de pe acum pentru arhitectura daca asta vrei laughing Nu iti trebuie nici talent foarte foarte mult, ci doar viziune.