| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU dupa ce gat liceul vreau sa ma mut in ANGLIA sau SUA definitv. Vreau sa stiu merita sa fac o facultate ca cetatean mutat definitv in tarile respective cu program de frecventa redusa sa pot sa am si un job stabil sa platesc cursurile. Specific ca stiu limba engleza cursiv.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In SUA ai nevoie de mai mult decat un job part time sa te intretii... numai cursurile sunt cateva zeci de mii de dolari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ANGLIA se mai poate. In SUA... i-ati gandul. Viata e scumpa in SUA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți-ai pus întrebarea în ce condiții devii tu..."cetatean mutat definitv" în țările respective și cam cât durează? laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Este teribil de complicat ceea ce vrei tu, sa emigrezi acolo, fara bani, fara experinta si fara nimic de oferit, greu, daca nu cumva chiar imposibil, pentru ca totul se leaga de bani, de cine te intretine si unde vei stai pana iti gasesti de munca, cine iti plateste facultatea, cine te intretine pe perioada scolii.
O conditie indispensabila si obligatorie este testul de limba engleza, care trebuie sustinut si luat din tara.

Dar ma rog, ai informatii aici:
http://romania.usembassy.gov/vize/immigrant.html