| TheCritic a întrebat:

După multe insistențe ale părinților asupra viitoarei mele cariere, i-am convins cu argumente solide că vreau să merg la jurnalism. Totuși nu sunt hotărâtă asupra țării sau orașului unde voi învăța. Are cineva idee despre câteva universități bune (din toată lumea) care au și jurnalismul ca domeniu de studiu? Ce credeți despre acest domeniu? Merită să urmez o carieră în acest domeniu dacă am și deprinderi pentru acesta? Care sunt avantajele și dezavantajele acestui domeniu?
Fundiță pentru cel mai bun răspuns, desigur. Nu mai cerșiți, vă rog happy

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Exista diverse facultati bune, una dintre ele despre care am auzit ca este buna se afla in Marea Britanie este o combinatie intre jurnalism si moda, asta daca te pasioneaza. Mai sunt unele in Belgia sau in Olanda, la preturi mai accesibile. Oricum daca esti in clasa a XII-a, vor aparea diverse persoane cu oferte si vor prezenta diverse facultati din afara. Stiu ca la noi au venit.
Eu, momentant sunt la Universitate, la Facultatea de Jurnalism din Bucuresti. Probabil la master ma voi reprofila. Desi se spune ca si facultatea de la noi este in top 50 cand vine vorba de jurnalism, eu am mari dubii.
Depinde ce vrei sa faci mai incolo si care crezi ca sunt deprinderile tale. Este o meserie frumoasa, daca se potriveste personalitatii tale, in primul rand.
Avantaje sunt destule, faptul ca poti sa cunosti foarte multe persoane, la evenimente ai mereu acces, daca trebuie sa scrii des despre evenimente, faptul ca iti va aparea numele intr-o revista sau pe un site, vei aparea la tv (daca vrei sa lucrezi in televiziune), nu apuci sa te plictisesti, este un job foarte activ si interactiv.
Cat despre dezavantaje este destul de greu sa te angajezi la inceput, initial lucrezi cate 8, 9 ore pe zi, in on-line pe salarii de 100 de euro, trebuie sa te bagi mereu in seama sa te faci cunoscut, ca profesorii sa te recunoasca si sa te ia in diverse redactii, mai tarziu daca apuci sa lucrezi intr-o redactie esti mereu la cheremul editorului, daca este un eveniment trebuie sa fii printre primii, nu prea ai timp de viata personala, trebuie sa fii mereu la curent cu ceea ce se intampla in jurul tau, poti fii trimisa sa iei diverse informatii care ies cu mult din afara zonei tale de confort (la morga, accidente, in diverse satuce cand zapada este de 10 metri), trebuie sa stii cum sa iti pastrezi relatiile cu alti jurnalisti, dar sa fii si in competitie cu ei, vei fi luata la inceput peste picior de foarte multe persoane si este nevoie de foarte multa perseverenta. In cateva cuvinte, daca vrei sa ajungi jurnalist de top si sa castigi bine, la inceput trebuie sa te mariti cu slujba.
Daca tu consideri ca ai deprinderi si ca o sa iti placa sa lucrezi in domeniul asta, bineinteles ca merita. Eu am avut foarte multe colege care au dat la jurnalism, convinse ca vor sa faca lucrul asta si mai tarziu au fost dezamagite sau s-au mutat la alte facultati. Foarte putine persoane au ramas cu convingerea ca vor sa lucreze in mass-media, dupa 3 ani de zile. Bine exista si exceptii.
Cam asta ar fi pe scurt de zis, dar daca mai ai alte intrebari, nu te sfii sa ma intrebi.