| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. E normal sa nu fi avut niciun job pana la 24 ani? Nu am vrut sa ma interesez de un loc de munca pana acum, pentru ca m-am dedicat studiului(3 ani de licenta si 2 ani de master) si nu am vrut totodata sa interfereze cu orele de cursuri. Uneori ma simt demoralizata avand in jurul meu persoane(mai mari ca mine, ce-i drept, majoritatea) care deja lucreaza de mai multi ani(de la 18-19 ani, aproximativ), iar eu nu am avut nici primul salariu si nici experienta nu am. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Da,ai învățat, studiat iar acum este timpul sa depui cvuri sau sa aplici pe internet la joburi.E normal ce ai scris aici mai sunt persoane ca tine.

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai studiat pana la 24 de ani, apai este normal.
Hai sa vedem ce faci acum, cat de repede esti capabila sa-ti iei un job!

Vad ca si prin Mai 2023 intrebai unde sa-ti cauti un job, asta inseamna ca atatea luni, din Mai pana in August, doar ai stat acasa si ai taiat frunza la caini?

https://www.tpu.ro/......onsiliere/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu este normal, nu este nimic negativ în aceasta.

| Catrice a răspuns:

Naspa slabe șanse sa te ia careva cu diploma și fara experienta

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Avea șanse mai mari fara diploma și fără experiență?

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

La 18-19 ani, da. Pana acum avea cel puțin 5 ani experienta. Nu ii pasa nimănui ca tu ai stat și ai învățat și nu ți-o ars sa practici ce invatai în facultate. Am asistat la o groaza de interviuri și asta e adevărul. N-ai experienta, angajează pe altul cu experienta. Nu mai sunt vremurile de acu 20-30 ani când te luau cu diploma și tu nu știai nimic doar pentru ca celalalt nu avea studii superioare. Eu la vârsta ei terminasem facultatea și aveam job de aproape 4 ani, din care 3 în domeniul la care am studiat și acum am salar de 4500 lei fără bonuri de masa și am 28 ani.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Deci ce incerci tu sa ne zici e că ai sanse mai mari sa fii angajat fara studii și fără experiență decât cu studii ai experiența... Logic, nu?

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

*decât cu studii și fără experiență

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Las-o balta, ce zic eu, ce pricepi tu.

| anonim3248 a răspuns (pentru Catrice):

Adică ai terminat facultatea la 20 de ani?

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Exact asta ai zis.
Că sunt sanse mai mari sa te angajezi fara studii și fără experie ta decât cu studii și fără experienta. Fix asta ai vrut sa zici.

| dullcat a răspuns (pentru Catrice):

Nici fara diploma si experienta nu te primesti nicaieri.

Si totusi experienta e o cerinta obligatorie pentru multi.Nu stiu de unde isi imagineaza respectivii ca vei capata experienta.laughing

| Catrice a răspuns (pentru anonim3248):

Lmao analfabetism functional...de unde ai tras concluzia ca am început sa lucrez după facultate?

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Fars studii și cu experienta...nu e vina mea ca pricepi altceva

| Catrice a răspuns (pentru dullcat):

Diploma de bac e și ea o diploma...ma refeream fara diploma de licență din moment ce in intrebare subiectul principal era facultatea și 0 experienta.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai studiat e ok! Dacă ai treminat studiile e timpul să-ți cauți un job!

| VoidEternal a răspuns:

Daca varsta de 25 de ani te gaseste tot fara job, atunci nu mai e normal.

| haileewatson a răspuns:

Nu e normal. Degeaba ai 5 ani de facultate, cand te angajezi te vor intreba de experienta de lucru (care in timpul facultatii poate fi job-uri part time, practica, internship-uri etc).

Pe langa asta, e important sa te traiesti din proprii bani ca sa inveti cum sa ii gestionezi. Mi-ar fi rusine sa fiu intretinuta de parinti la 24 de ani.

| anonim3248 a răspuns:

La 24 de ani chiar ești mică de vârstă pentru postul pentru care ai studii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la 16 ani munceam cu ziua. Dar eu provin dintr-o familie saraca, alte timpuri alte posibilitati. Bravo tie ca ai stat la scoala. Acum e vremea sa iti cauti ceva de munca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atăt timp căt știi ce vrei și ce faci,
E Perfect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodată nu e prea târziu pentru nimic. Felicitări că te-ai dedicat studiului! Sper să-ți găsești ceva bun de lucru! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei. Știu că ai primit funda însă mi se pare important sa răspund pentru că mă regăsesc așa mult în întrebarea ta.

Am o poveste foarte similară cu a ta și de foarte multe ori am fost judecat din cauza asta, iar abia acum am învățat în sfârșit să mă accept așa cum sunt, că fiecare dintre noi are povestea lui și nu merită să fiu judecat după cariera profesională, nici măcar din lipsa ei ci judecat în funcție de cum sunt, ce fac, cum gândesc

Așa că nu cred că e în nici un fel ci doar este povestea ta și e de apreciat că te-ai dedicat studiului, că deși la noi în țară oamenii nu sunt apreciați la justa lor valoare, tu ai curajul de a-ți dori mai mult, toată admirația mes pentru tine!

| Goddessss a răspuns:

Fiecare cu drumul sau.
Nu e nimic rușinos.
Nu te compara cu alții...
Ai timp sa lucrezi toată viata.

| nyoentox2002 a răspuns:

Pai pe ce domeniu ai fost?

Răspuns utilizator avertizat
| Ararat a răspuns:

Nu. Esti om in toata firea de 6 ani deja. Facultatea dureaza 3 ani, deci si daca ai fi facut facultate, pe la 21-22 ar fi trebuit deja sa ai primul job. Masterul e prea lejer ca sa dedici... ce? Eu lucrez din anul 2 de facultate, la master aveam program de 4 cursuri pe saptamana, adica apa de ploaie. Ce ai studiat?

| Birțu2oo2 a răspuns:

E normal maica, stai linistita, nea Marcel Ciolacu si-a inceput cariera la 37 de ani si a ajuns premier, deci ai toate sansele sa faci si tu ceva.