| Starla14 a întrebat:

Este timpul să ma gândesc la o facultate, dar sunt putin nesigur de ceea ce pot face. Îmi place muzica (cânt cu vocea și cânt la chitara), dar stiti cum este muzica in Romania. Cu toate aceste sincer nu prea ma vad facand altceva in viata, cand ajung de la scoala ma apuc de cantat si cam asta imi este toata activitatea. Ma gandeam sa incerc sa dau la Academia de muzica Gh Dima din Cluj pe canto, insa nu sunt foarte bun la citit partituri, notele de pe portativ, deoarece nu am facut un liceu de muzica.

Pe de alta parte pot spune ca ma pricep la matematică (nu extraordinar dar ma duce capul putin), așa că pot face și o școală de inginerie. Aici pot gasi un loc de munca dupa, dar nu este cu adevărat ceea ce imi place si as vrea sa fac. Nu sunt bun la programare și unele lucruri pe care le pot invata la politehnica mi se par inutile, nu voi lucra niciodata in viata cu matematică atât de avansată.

Sunt primul care vrea sa fie artist de la mine din familie, iar ai mei nu prea sunt de acord cu asta pe motive cum ca nu imi voi gasi un loc de munca dupa, ca probabil nu asta imi doresc etc.
Cum am spus nu stiu daca ma vad facand altceva, muzica este activitatea mea preferata, ma relaxeaza si chiar daca cant/ repet foarte multe ore pe zi nu simt oboseala ca nu as mai putea.
Chiar daca ma pricep la matematica, la fizica nu prea ma atrage.

Voi ce imi recomandati. Daca cineva de la AMGH este pe aici si imi pote spune cum este pe acolo as fi recunoscator

4 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Daca vrei o slujba consistenta, du-te pe partea de tehnologie/matematica. Fa-ti un test de IQ inainte. daca nu ai un IQ peste 115-120 va fi dificil.

http://test.mensa.no/

Daca vrei sa faci muzica, atunci va trebui sa devii foarte bun la asta ca sa poti sa te auto-sustii. Cititul partiturilor este doar o chestie de exercitiu

| G510 a răspuns:

Sunt în aceeași situație ca și tine. Părinții mei mi-au spus să mă duc la o facultate care mă atrage fără nicio frică. Dacă pe parcursi îmi dau seama că nu e de mine sau că degeaba urmez această facultate atunci nu e capăt de lume. Caut altceva. Nu voi fi primul și nici ultimul. Așa să gândești și tu.
Fă ceea ce îți place! Vei vedea tu pe viitor cu ce o să te ocupi. Decât să îți pară rău o viață întreagă că nu ți-ai urmat visul. Poți să iei câteva ore particulare ca să înveți cum să citești partituri. Succew!

| Doja a răspuns (pentru G510):

Inca o chestie de subliniat: in acest moment avem o inflatie de someri cu diploma de facultate. In afara de facultatile fara de care nu poti profesa (drept, arhitectura, medicina) restul nu sunt necesare si sunt o pierdere de vreme.

Exista ce-i drept o "stigma" conform careia daca n-ai facultate esti prost. doar ca adevaratii profesionisti dau clasa fara probleme oamenilor cu ani grei de studii. si 0 experienta practica.

Conteaza mai mult ce stii sa faci decat ce scoala ai. Nimeni nu te va plati pentru diploma

| ZeUs13 a răspuns:

Important e sa faci ceea ce îți place, restul nu mai contează.