| sergyuu96 a întrebat:

Eu am aproape 14 ani si as vrea sa stiu si eu daca de la 16 ani poti sa te angajezi fara carte de munca.Cam ce slujbe as putea practica nu am pretentii foarte mari dar vreau un salariu acceptabil.

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

Poti avea contract individual de munca inca de la 15 ani cu acordul parintilor. Iar de la 16 ai capacitatea de munca, poti incheia singur, fara parinti, contractul individual de munca. Dar sub 18 ani, legal, nu poti munci mai mult de 6 ore pe zi si 30 de ore pe saptamana.
Nu ai nevoie de carte de munca, dar nici nu trebuie sa profite angajatorul de serviciile tale.
Poti munci pe litoral. Poti munci sezonier la livada. Promoter. Depinde in ce oras stai... In Bucuresti sau Constanta vara cu siguranta gasesti ceva placut de munca.

3 răspunsuri:
| razvyx a răspuns:

Bineinteles ca poti, daca iti minti angajatorul, ma refer daca il prinde pe patron risca amenda mare plus inchisoare.Insa daca muncesti intr-un domeniu mai putin vazut sau vizitat de oameni nu cred ca ar fi o prolema

| jhonsmyth a răspuns:

Da ai dreptul de a te angaja cu carte de munca de la16ani si3luni,bine inteles cu jumatate de norma adica cu6ore de munca, dar nu stiu cati vor fi de acord sa te ia cu jumatate de norma, e cam greu sa gasesti un patron mai milos...eu mam angajat la16ani si3luni succeshappy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, de la 16 ani poti incheia de unul singur, fara a fi necesar acordul parintilor, un contract individual de munca. Sa stii ca de la 1.01. 2011 nu mai exista carnete de munca(au fost desfiintate) ci doar CIM si registrul general de evidenta a salariatilor, format pe hartie si electronic (Revisal). Numai bine!