| gabrielaoana11 a întrebat:

eu as dori sa dau la profil mate-info-engleza si pe langa testul final la romana si la mate va trebui sa dau si la engleza, daca da as dori un sit un pot sa vad niste modele de test! Mersi
Funda+vot

4 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Din cate stiu acel test se da de catre liceul la care ai intrat si cand mergi sa confirmi locul alegi intre mate-info, mate-info intensiv info sau intensiv engleza si cei ce aleg engleza dau un test facut de profii de acolo, nu e mare vrajeala testul ca sa fie un model exact[cel putin asa stiu eu], daca stii ceva engleza si gramatica(logic) e bun.

| Sabiina a răspuns (pentru InVisible99):

Testele de limba se dau inainte de evaluarea nationala (Testele la romana si mate), in perioada sfarsitul lui mai - inceputul lui iunie. Daca ai luat testul de engleza, poti intra la un profil bilingv engleza. Fie mate-info, fie bio-chimie etc. Nu poti sa ai de ales intre un profil bilingv cand tu nu ai luat testul de limba. Profilurile intre care ai de ales nu sunt bilingve, ci intensive. Sper ca te-am ajutatwinking

| Sabiina a răspuns:

Testele de limba nu sunt aceleasi in toata tara, asa cum sunt cele de romana si mate. Uite aici subiectele care s-au dat in judetul Suceava incepand cu anul 2005 pana in prezent, proba orala si scrisa. Daca te intereseaza, te poti uita si peste testele de germana, franceza sau spaniola. Bafta! :*

| iDangerous a răspuns:

Nu se d-au probe la limbi străine înainte. Se d-au doar la profiluri vocaţionale (arhitecută, muzică, artă plastică, educatori-învăţători etc.) Probele astea se d-au după ce ai aflat notele la examene şi liceul unde ai intrat. Când te duci la liceu să depui dosarul tău specifici că vrei să d-ai proba la engleză pentru intensiv. La mine în liceu s-a dat proba cu 2 săptămâni înainte de începerea şcolii, probă orală şi scrisă. Proba orală a constat în citirea unui text, iar cea scrisă s-a bazat pe materia claselor a VII-a şi aVIII-a. Nu are rost să cauţi pe internet modele pentru că aceste teste sunt făcute de cadrele didactice ale liceului, nu de ministerul învăţământului. Tot atunci când te duci cu doasrul întrebi şi din ce materia veţi d-a testul. Succes.