| GabyMirel a întrebat:

Eu as vrea sa fiu scriitoare sau ceva de gen. Adica as vrea sa scriu carti, povesti etc. Si as vrea sa imi spuneti cat mai multe despre meseria asta, Adica cati bani castigi pe luna, cum ajungi scriitoare?

Răspuns Câştigător
| Byana a răspuns:

Poti scrie,dar nu poti trai exclusiv din asta. Iti poti publica scrierile din pura placere si nici atunci nu te poti numi "scriitor" esti pur si simplu un autor,titlul de scriitor vine mult mai tarziu. Oricum nu este o "slujba" cu norma intreaga,daca ai pasiunea asta trebuie sa-ti gasesti un venit pentru a o intretine. Este ca orice alta pasine prima data investesti bani si abia apoi castigi sau nu, ca exista posibilitatea sa nu castigi bani din asta, dar daca o faci din plcere nu vei regreta nimic, nici timpul alocat nici banii investiti.

Uite iti dau un exemplu, probabil la ora actuala in Romania cel mai cunoscut scriitor este Mircea Cartarescu, desi numele lui a depasit granitele tarii el nu isi castiga existenta doar ca si scriitor ci este conferentiar la Facultatea de Litere din cadrul UB.
Cu acestea spuse sansele sa-ti castigi existenta doar din banii castigati din scris nu prea exista.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De scris scrii cand vrei, de publicat e alta mancare de peste, iar profit faci doar daca scrii ceva cu adevarat bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profitul se face tarziu, si DOAR daca ai cu adevarat ceva de spus. Iar a fi scriitor nu este o meserie, este o chemare. Din cum vad ca rationezi, as spune ca e bine sa lasi partea cu scrisul si sa gasesti ceva care ti se potriveste cu adevarat.

| infectieacuta a răspuns:

Uite... din scris nu se castiga mai nimic sau poate chiar nimic, 0, caput. Cand vrei sa scrii, scrii pentru ca iti place si vrei sa arati lumi ceva sau sa le spui ceva sau sa ii inveti ceva intelegi? Daca vrei sa castigi bani fate bancomat laughing dar totusi, nu orice amator care se insipa din povesti cu alba-ca-zapada sau mai stiu si eu ajunge "mare", aici ai nevoie in primul rand de imaginatie, ambitie, curaj si multa originalitate. happy Iar ca sa castigi bani din asta ai nevoie de sponsori care sa-ti tipareasca cartile, sa ti le faca auzite ca lumea sa le cumpere. Sper ca te-am ajutat happy

| JustSolutions a răspuns:

Nu se prea castiga iti trebuie ceva bani pentru a te lansa intro editura si cativa ani timp pentru a scrie cateva chestii de valoare