| 123456789qwertuiop a întrebat:

Buna tpu.eu doresc sa devin profesoara de engleza.la ce liceu ar trerbui sa ma duc si dupa la ce facultate

Răspuns Câştigător
| sweetphilosophy a răspuns:

Buna!
Liceul nu conteaza atat de mult, dar dupa aia la facultate trebuie sa intri la limbi straine (in general profilele sunt engleza + inca ceva) sau cum a spus si pisicuta la litere pe engleza. La facultate din anul 1 sau 2 (depinde) ai posibilitatea sa urmezi un curs de psihopedagogie care este gratuit daca esti la buget si cu care dupa ce termini facultatea poti profesa direct pana la clasa a 10a. Pentru a profesa mai sus ai nevoie de gradul 2 al cursului de psihopedagogie sau sa fii doctorant pentru a preda la facultate laboratoare/seminarii si trebuie sa ai doctoratul luat ca sa predai cursuri.

Mult noroc happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
nu conteaza ce liceu termini, atata timp cat ai diploma de bac, pentru a intra la facultatea de litere, poftim un link care, sper sa te ajute : https://www.youtube.com/......tps?/watch
O zi buna.

| ilinc a răspuns:

Incearca un liceu bilingv si dupa ceea la facultatea de litere in engleza. ai putea sa urmezi si niste cursuri de pedagogie. succes

| Georgeeeee a răspuns:

Pentru liceu profil uman-filologie-bilingv