| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Facultatea de Inginerie Mecanica are o anumita prestanta in societatea actuala? De exemplu Domeiul Ingineria autovehiculelor are vreo importanta in utilitatea dezvoltarii tehnologiei? Ce fel de statut social are un inginer?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"Ce fel de statut social are un inginer?"

"Statutul social" nu se bazează decât în mică parte pe studiile pe care le ai. O diplomă de inginer (sau alte studii superioare) nu-ți asigură vreun statut social special. Spune doar că faci parte din cei 30% din populație care au studii superioare.

Statutul social se dobândește prin ceea ce ai realizat în viață (lăsându-i la o parte pe cei care-și moștenesc statuturile sociale).

Un inginer care nu a realizat nimic are un statut social mult mai jos decât un om cu 8 clase care a construit un imperiu.

| NisipLaMare a răspuns:

Te poti angaja si la fabrici daca stii mecanica.