| Florennce a întrebat:

Bună TPU!

Îmi doresc foarte mult să fac medicina și să devin un medic pediatru. Însă, îmi doresc foarte mult să înființez centre pentru copii orfani, cei cu dizabilități sau cu probleme în familie. Cred că medicina mi-ar deschide o cale spre acest lucru. Acestea sunt cele mai mari vise ale mele.
Acum, aș vrea să știu, dacă sunteți în cunoștință de cauză, cum ar trebui să încep lucrul acesta?
Mulțumesc!
P.S. Știu că întrebarea se potrivea mai bine la categoria Cauze nobile, dar nu-mi apărea în listă.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incepi prin a lua la facultatea de medicina, a face medicina invatand de nota 10, a face garzi pe pediatrie din anul trei si pana in anul 6 cat poti de mulet (din experienta mea, faci fata cam la o garda de 24 de ore la 3 zile). la sfarsitul facultatii vei avea destula practica sa poti sa-ti urmezi visul. Poti in timpul rezidentiatului sa incepi sa lucrezi ca voluntar in centrele de copii (au nevoie de multa mana de lucru nemofturoasa si dedicata) si asa vei invata incet-incet ce trebuie facut si care sunt necesitatile sistemului, gasindu-ti locul.

| PedoBarbie a răspuns:

Bravo ţie. Succes!

| denyemy a răspuns:

Mergi la scoala, si la timpul potrivit alege facultatea de medicina. Mai departe o sa vezi tu cu ce se mananca.

| YouTrustMe a răspuns:

Prima data trebuie sa termini facultatea. Orice ''afacere'' se incepe de la 0, asa ca te sfatuiesc ca, dupa terminarea facultatii de MD sa lucrezi cativa ani in domeniul tau : medic pediatru, si incetu' cu incetu', dupa cativa ani, o sa inceapa sa apara banii ''la gramada'' si atunci usor, usor vei avea bugetul necesar sa iti deschizi acele centre si sa iti indeplinesti visul. Ce trebuie sa bagi la cap e sa ai rabdare si vointa :d. Poate ca si printr-o colaborare cu proectele UE o sa-ti fie de mare ajutorwinking