| Dianne_9377 a întrebat:

Imi puteti da niste sfaturi cu privire la profilul Stiinte Sociale? Cum vi se pare? Pe ce materii se axeaza si de cate ori pe saptamana? Se scoate vreo materie pe parcursul celor 4 ani, cum e la filologie cand se scoate matematica din clasa a 11-a?

P.S. : Ce parere aveti despre CNMV Turda ( jud. Cluj)? ( asta in cazul in care citeste aceasta intrebare vreunul care studiaza acolo )

Multumesc!

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Chiar daca nu pare, este un profil destul de greut, nu e chiar usor, dar nici greu tare.E mediu ca dificultate.Se face matematica cate 2 ore pe saptamana in toti cei 4 ani, latina doar a 9-a si a 10-a si in fiecare an sunt materiile de profil din care momentan se alege proba a 3-a (la alegere)la bac.In a 9-a se studiaza logica, a 10-a psihologie, a 11-a sociologie si economie a 12-a filosofie si studii sociale, se fac si engleza si franceza si istorie si geografie bine.
Eu sunt la filo si e usuruel, dar plictisitor, nu e diferenta mai deloc intre cele doua profile, sunt cam la fel.Bafta! happy

| BrokenWings a răspuns:

Eu sunt in clasa a9a la acest profil si am o parere foarte buna. Studiez matematica de 2x pe saptamana, dar nu e atat de greu ca in generala. Fizica tot de 2 ori pe saptamana si profesoara mea preda atat de bine incat nici nu am nevoie sa repet pentru un test...am ajuns sa stiu sa fac probleme la fizica :O Chimia in schimb e mai greuta, dar spre fericirea mea am doar o ora pe saptamana si la profilul nostru profesoara ne mai da si referate si alte chestii...

Studiez serios romana, istoria, geografia, engleza, franceza momentan si logica.
La anul stiu ca vom studia psihologia si vom avea in continuare 2 ore de mate, fizica, si cate una de chimie si biologie, iar din a11-a se scot toate cu exceptia matematicii ( o ora pe saptamana) si se introduc optionale multe.
Cei din a11-a sunt foarte multumiti acum si multi dintre ei isi rezerva enormul timp liber in folosul muncilor de voluntariat sau chiar pregatirii pentru facultatea de medicina si farmacie (nici nu ai idee cat de multi de la profilele umane se indreapta spre medicina)

Profilul te ajuta daca vrei sa devi avocat, jurnalist, asistent social, profesor de romana, limbi straine, psiholg si multe altele. Eu zic ca e foarte bun happy

| icEmaN10 a răspuns:

Profilul stiinte sociale este bun mai ales daca vrei sa urmezi dupa acea avocaturawinking In rest nu stiu mai mult happy

| JustMimi94 a răspuns:

Eu sunt clasa a 12-a la acest profil. Mi se pare destul de accesibil deorece nu am materii de real, adica fizica, chimie, biologie si mate. Am avut doar in primii 2 ani,dupa aceea ne-a bagat multe optionale iar media mea a crescut foarte mult.

Materiile pe care se axeaza sunt : Romana,Istoria, Geografia, Engleza sau Franceza depinde ce materie alegi pentru bac. In rest celalalte sunt obligatorii eventula in loc de geografie poti alege psihologie, logica, filozofie sau sociologie.

Nu stiu despre acel liceubig grin. Cauta pe cineva de acolo care te poate ajuta. Te pup.

Fundita?happy