| Ionicaestecher123 a întrebat:

Bună TPU!
In legătură cu liceu militar as avea câteva a întrebări la care vreau să îmi răspundeți elaborat și la toate daca se poate.
1. Care este media minima de admitere?
2. Ce se da la probele sportive?
3. In ce consta proba psihologica?
4. Ce materii se studiază acolo?
5. Cum decurge o zi obișnuită acolo și o zi din weekend?
6. Cu ce e voie la liceu și cu ce nu, ex telefoane etc?
7. Care sunt salariile după terminarea liceului în funcție de grad?
8. Care este cel mai aproape liceu militar din Vâlcea?
9. Cum este cu dorul de familie și prieteni, adică odată ajuns la liceu când mai ai timp sa dai și pe acasă?
10. Daca fac liceul militar am posibilitatea de a ajunge la forțele: navale, aeriene, terestre, alegând una care mă caracterizează?
11. Voi ce ați alege sa profesați forțele: aeriene, terestre sau navale + avantaje și dezavantaje?
12. Cat ar fi pensia la sfârșitul carierei în funcție de grad?
13. Cat timp se sta plecat în misiuni?
14. La ce vârstă se oprește activitatea / cariera?
15. Sunt și fete care se duc la liceu sau doar băieți? Cam cate ar fi într-o clasă?
Ce părea aveți despre un liceu militar pentru un băiat?
E ceva de succes și frumos de făcut în viața?
Daca ai fi in locul meu ce profil de liceu ai alege?
Avantajele și dezavantajele de-a avea o cariera militară?
E riscant? Multi zic că știi când te duci in misiune dar nu știi când te mai întorci. True?
Îți mulțumesc că ai citit până aici și că ți-ai pierdut minute din viața ta pentru a-mi citi mesajul și a răspunde la întrebările mele.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1.Nu este o medie minima de admitere dar numarul de locuri este limitat si cererea este mare. Nu-ti poate spune nimeni o medie pentru ca depinde de multi factori: numarul de candidati pe loc, calitatea pregatirii lor si numarul de pile care trebuie sa intre.
2.https://www.youtube.com/watch?v=M1DNO4SnUas
3.Nu se stie bine cum sunt pentru ca se schimba de la examen la examen. Niste modele: https://www.la-psiholog.ro/......-16-tipuri
https://www.la-psiholog.ro/teste-psihologice/teste-de-aptitudini
4. Se studiaza "materii" nu "materi'. Colegiile militare sunt cu profil real, matematica-fizica dar si cu pregatire militara. Materiile militare degeaba ti le spun ca nu stii despre ce-i vorba. Celelalte le aflii de la un liceu civil.
5. https://www.facebook.com/259388291275838/posts/798561347358527/
6. Studiaza regulamentul: http://www.colmil-mv.ro/subiecte/ROF%202017.pdf
7. Dupa terminarea colegiului primesti felicitari si mergi sa inveti intr-o scoala militara sau la academiile de profil. Si acolo, ca si in colegiu, vei primi o solda (militarii nu au salarii) minimala pentru ca ti-s asigurate toate: hrana, cazarea, drumul, etc.
In colegiu gradele sunt onorifice si nu sunt la nivelul celor din scoli si academii.
8. Trebuie sa te interesezi unde mergi mai usor si repede: Craiova sau Alba-Iulia.
9. Dorul de casa este sacaitor. Unii se obisnuesc repede, altii pleaca pentru ca nu rezista, depinde de firea fiecaruia. Acasa poti sa mergi (daca ai timp, note bune si nu faci prostii) si in fiecare sfarsit de saptamana. Pleci vinerea si te intorci lunea dimineata la ora 07:00.
10. Poti sa ajungi unde vrei daca ai nivelul de pregatire si conditie fizica. Sunt mai multe criterii. Te repartizaeaza dupa medii.
11. Eu am ales o data: fortele terestre, infanteria. Acum daca asi mai fi tanar, cu ce stiu acum, m-as duce la Antiaeriana.
12. Nimieni nu stie ceva precis. Depinde si de arma, de vechime, de legea pensiilor care v-a functiona atunci. Exemplu: eu, maior (ofiter superior in grad), am pensie aproape 2500 lei si un caporal amarat are 4400 lei. E o bataie de joc.
13.Cine poate sti? Stai o saptamana, o luna, etc. Eu am stat si 6 luni dar am avut colegi care au stat pe santiere (astazi nu mai sunt) ani de zile.
14. La 55 de ani dupa legea de acum si la 65 de ani pentru generali.
15. Sunt si fete la colegii. O clasa sau maxim doua. Cate sunt intr-o clasa? Depinde de numarul locurilor scoase la comscurs. Nu este ceva standard.
In concluzie dupa o viata de militarie, daca asi fi tanar si cu ce stiu acum, asi lua-o de la capat.