| Ibanez a întrebat:

In vara aceasta vreau sa imi fac o mică afacere laughing Adică sa fac limonadă! imi puteti spune ce pret ar fi bun să pun si ce reteta să folosesc? Va multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Raluca829207472829204 a răspuns:

Abia asteptam sa gasesc o intrebare de genul asta. Deci pretul bun, pentru mien cel putin. Eu as cumpara daca as vedea un stand de limonada cu 2 lei. laughing Si limonada sa fie in pahare mari! Deci o reteta de a bunicii :
Iti trebuie 1 lamaie, 500 ml apa rece, cuburi de gheata ( cate incap, de preferat 3 ) 3 linguri miere.
Intr-o halba de 500 de ml, punem cuburi de gheata, cele 3 linguri de miere, apoi stoarcem lamaia, punem sucul de lamaie, apoi apa.
Amestecam cu un pai.
Foarte racoritoare si sanatoasa. Sper ca t-eam ajutat. Noroc laughing :*

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In primul rand ai nevoie de autorizatie de la primarie si minim un statut de PFA (ma gandesc ca nu ai de ce sa faci firma pentru asa ceva in ideea in care pentru deschiderea unei firme ar trebui sa si platesti minim 2 angajati plus contabil). Dupa ce primesti ok-ul pentru amplasarea standului de la primarie (ma gandesc ca ai stand de vreme ce ai zis ca ai mai facut asta) trebuie sa te gandesti la capitalul circulant (cooler, mixer, energie) si abia apoi la reteta (gasesti retete foarte ok de limonade de diverse tipuri sau smoothie pe net).

| Ibanez explică (pentru TheAce):

Am autorizație pe numele lui tata laughing

| CARMENCITA a răspuns:

Ai vazut in filme.In Romania nu e ca in America.Ca sa vinzi pe strada limonada cum ai vazut in filme ai nevoie de o firma,de autorizatie de vanzare, de spatiu de la primarie, de un racitor ca ai limonada rece, etc. Daca o vinzi la rude, cunoscuti poti cere 2 lei sau de la cei cu bani spune-le sa-ti dea cat considera.Succes! Nu tot ce vezi in filme se poate.

| Ibanez explică (pentru CARMENCITA):

Am mai facut și anul trecut asta! Dar atunci nu aveam o reteta buna! cat de pret, voiam sa stiu daca este corect pe care l-am pus
si este 1, 50 lei

| AndraaaN a răspuns:

Pai, pune in jumatate de pahar apa minerala, doua lingurite de miere, si zeama de lamaie pana sus, apoi cateva cuburi de geata [ o sa fie nevoie laughing ]
Te sfatuiesc sa dai 1, 50 lei pe paharwinking

| sweetcandy27 a răspuns:

Depinde de cantitatea paharului...