| tinyYapon a întrebat:

Bună TPU!
Întrebarea mea este urmatoarea: poti ajunge pilot comercial fără diploma de bac? Daca da care sunt pasii de urmat?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti. Primul pas este sa iei bacalaureatul. Este de preferat sa faci o facultate tehnica, desi se poate si fara facultate. Apoi va trebui sa mergi la Scoala Superioara de Aviatie, care este un fel de facultate speciala, la care nu intra oricine si la care studiezi timp de 3 ani, cu un program foarte dur (in fiecare an termina mai putin de jumatate din cei care au inceput). Exista si scoli particulare, dar costa peste 100.000 de euro si, de asemenea, nu exista nici o garantie ca termini si nici ca iti gasesti job (sunt mult mai prost cotate pe piata)

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scolile de aviatie sunt printre cele mai grele, cum spanci sa ajungi acolo daca nici macar nu ai luat bacul?