| Șevval a întrebat:

La facultate de drept se dă admitere? Eu știu că se dă admitere doar la București? În ce orașe se mai dă admitere? E așa grea cum se spune? Adică sunt constienta că e mult de învățat, dar chiar e ceva horror că doar pareri negative aud despre ea.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se da admitere la absolut toate facultatile!
Iar facultatea de drept nu-i de loc grea, dimpotriva, este una dintre cele mai usoare facultati, unde tocesti si inveti legile, pana obosesti.
O facultatea grea este medicina, acolo chiar trebuie sa intelegi ce inveti, ca-i vorba de sanatatea omului, nu de toceala si invatat papagaliceste.

1 răspuns:
| Nonolita a răspuns:

Ai de invatat toate legile. Trecute si actuale. Iar la noi mereu se schimba legile. Trebuie sa fii "la zi". Daca ai memorie de elefant, nu e deloc gea. Trebuie sa le stii si pe cele vechi, in baza carora s-au judecat unele fapte. Am vazut notari care au fost nevoiti sa invete si vechile unitati de masura din diverse zone ale tarii, pentru a putea stabili niste proprietati. Daca se ajunge cu astea in instanta, trebuie sa le stiti si voi. Nu este chiar asa de simplu.
Insa daca ar fi "horor", nu s-ar mai ingramadi nimeni la Drept.