| sematorka a întrebat:

La mate eu sunt prima la catalog si numai pe mine ma asculta (sunt clasa a 6a) deja m-am saturat mi-e frica in fiecare ora sa nu ma asculte si la geometrie nu mi-am facut tema pentru ca nu stiu cum se face (aproape toata clasa nu a inteles nimic la geometrie ne pune sa invatam mecanic defintiile si nici nu ne explica).Azi am 2 ore de mate si nu mai stiu ce sa fac ..as vrea sa ii spun sa imi puna 2 si sa nu mai ies la tabla daca ma scoate.dar...Ce sa fac

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Problema expusa de tine ar trebui discutata cu dirigintele clasei. (daca se poate vorbi cu respectiva persoana). Unii diriginti se implica foarte mult in ceea ce se intampla cu proprii elevi si cred ca ar putea gasi o solutie, chiar discutand cu profesorul/profesoara de matematica. Daca te scoate numai pe tine la tabla, ori esti foarte buna la invatatura si se bazeaza pe tine, ori nu ai notele necesare formarii unei medii si vrea sa te stimuleze. Ori, a treia varianta: are ceva cu tine. Si sora mea, desi nu era prima la catalog, era scoasa des la tabla pentru ca era cea mai buna din clasa. Recomand sa discuti cu dirigintele clasei sa vezi care e sursa problemei.
Iar faptul ca nu stii o problema, nu e o nenorocire. Nu poate pune nota 2 la toata clasa si ar trebui sa-si puna un semn de intrebare si sa va ajute sa o rezolvati impreuna in clasa. Unii profesori sunt deplasati total. Incearca sa te detasezi putin de atitudinea lui/ei.
Vorbeste cu colegii si vezi cine a rezolvat problema. Daca te scoate la tabla, explica-i calm profesorului ca nici ceilalti colegi nu au reusit sa o rezolve, desi ati incercat. Succes!

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Problema cu scoala din ziua de azi este ca si profesorilor li s-a facut lehamite de ea. Se schimba programele, au de lucru 'cat china', si salariul scade in loc sa creasca. Si nu vad niciun interes nici din partea elevilor ca ar vrea sa invete. Deci este de asteptat ca sa nu mai predea ca alta data.
Solutia este sa te implici mai mult, sa vorbesti cu profesorul, sa-l intrebi tu cum se rezolva o problema, si nu in ultimul rand, sa lucrezi si singura, sau impreuna cu alti colegi.

| corolav a răspuns:

Cum adică „la mate eu sunt prima la catalog"?
La celelalte materii se modifică ordinea în catalog?
Și ce e un așa mare necaz că te ascultă? Dacă știi n-are de ce să te deranjeze că te ascultă.
Nu se poate ca profesorul să pună pe elevi să învețe singuri definițiile și teoremele și formulele fără ca să le explice mai întîi teoria.
Ai ajuns la sfîrșitul anului și tu nu știi nimic din tot ce s-a predat un an întreg. E de vină profesorul?
Țăranul, mai înainte de a arunca sămînța pe ogor, îl ară, îl grapă, îi dă îngrășămînt și apoi vine cu semănatul. Ca să aibă ce culege.
Adevărul este că tu nu ai învățat nimic în tot anul și acum vii să te plîngi că e de vină profesorul.
Ceea ce predă el se așează pe o bază de cunoștințe pe care se consideră că le știi.
Or, dacă tu nu ai baza, tot timpul va fi tot mai greu, tot ce e nou va fi ca bezna unei peșteri.
Dacă treci clasa, intră în legătură cu mine și lucrăm la geometrie, gratis, în toată vara ce va veni.
De acord?

| Alchemy a răspuns:

Vb cu dirigintele sa se propuna in consiliul profesoral o schimbare, sau o idee mai buna, vb cu profu ( daca poti discuta cu el daca nu cu dirigu) sa iesi la ascultare pe banci!

| Sahashi a răspuns:

Sincer eu zic sa vorbiti toata clasa. desii as sfatuii sa ii spui lu maicata ca profesoara are ceva cu tine dar poate devin mai bun sau mai rau de atat nu cred ca se poate. sau poate stie ca poti mai mult de aia insista

| Fluturee a răspuns:

Mai rezista si tu macar saptamanile astea...ca mei e putin si se termina scoala:X si daca pe profesor il mai aveti si la anul' spune-i tu, sau unul dintre parintii tai ca iti e frica, si cu tema la geometrie de fiecare data cand nu intelegi ceva, du-te si spune-i ca nu ai inteles problema X la geometrie...asa e cel mai bine! Parerea mea:X Fundita?batting eyelashes

| sematorka explică (pentru Fluturee):

Pai este un profesor batran si uita mereu lucruri. Si de aia ma asculta de fiecare data.Si daca ii spun ca nu am inteles tema ma scoate la tablahappy si daca nu stiu ceva imi pune 2.

| Fluturee a răspuns (pentru sematorka):

Atunci mai rezista si tu astea cateva zile, ca dupa sa nu iti mai faci griji 3 luni de zileee:X Fundita?batting eyelashes

| ibonlecu a răspuns:

Cere voie pana la baie sauprefate ca tie rau si du-te la cabinet, doar sa le ai cu actoria big grin good luck

| sematorka explică (pentru ibonlecu):

Da le amhappy dar problema e ca am mai facut de mai multe ori asta.