| kortos a întrebat:

La un loc de munca când este pusa condiția de a avea liceu este necesar absolvirea bacalaureatului...corect?
Sau intra în aceasta categorie și cei care au picat bacul?

5 răspunsuri:
| adywow a răspuns:

Nu chiar, ar trebui specificat absolvirea bacalaureatului, ca tu daca termini 12 clase, dar nu iei bacul ai diploma de absolvire a liceului(12clase)

| Alicezzz a răspuns:

Depinde de cerintele angajatorului, depinde de job, daca angajatoul are nevoie de cineva cu liceul terminat, bacul luat, scoala profesionala sau alte studii, astea sunt cerintele si pretentiile lui ca si angajator! Dar clar in momentul in care iti cere liceul terminat se refera ca bacul sa fie luat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula in conditia de studii se spune "liceu cu diploma de bacalaureat" sau numai "liceul" si atunci nu se stie clar daca se cere si diploma de bacalaureat si trebuie ceruta clarificarea de la firma respectiva.

| morningstar a răspuns:

Daca ti se cere sa ai liceul, ai nevoie de diploma de 12 clase care se elibereaza indiferent ca ai luat bacalaureatul sau nu. Diploma de bac este un document separat. Daca aduci si diploma de bac, se poate sa iti ajute, sa ai sanse mai mari la acel post, dar daca se cere doar cea de liceu, o aduci pe cea de 12 clase.

| Own3r a răspuns:

De drept ar trebui sa nu conteze diploma...ca na...ai liceul, dar ei mai specifica liceul cu diploma de bac.(acei care vor cu diploma)