| Stefi3Unicorn a întrebat:

M-am decis ca vreau sa am o cariera de fotograf. (sunt inca la gimnaziu) Ar trebui sa merg pe ceva profil specific? Pe ce profil ar trebui sa merg? Cam cat as castiga? De ce as avea nevoie pentru a deveni fotograf? FUNDA! :3

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Cu fotografia treaba e simpla: ai talent sau nu ai. Indiferent de profilul pe care il faci la liceu si chiar indiferent de facultatea pe care o urmezi. Poti fi un absolvent de liceu de Arte si de Foto-Video si muritor de foame sau casier la Carrefour, sau poti fi absolvent de Medicina si foarte bun fotograf.
Sfatul meu sincer este sa incepi prin a te inscrie la cursuri de fotografie si, daca ai asa ceva in orasul tau, in cluburi pe acelasi domeniu (la Palatul copiilor e exemplu). Studiaza domeniul, participa la concursuri, aduna lucrari pentru portofoliu, perfectioeaza-te, etc. Daca atunci cand vei termina liceul inca vei mai dori sa continui cu pasiunea asta, e suficient sa dai admitere la o facultate de profil. In domeniul asta cantareste foarte putin pe langa pasiune si experienta.