| dianainsta01 a întrebat:

M-am gândit ceva vreme si m-am hotărât ca vreau sa dau la facultatea de ahitectura. Deși sunt doar in clasa a 6a vreau sa ma axez inca de acum pe ceea ce vreau. Întrebările mele sunt: trebuie sa intru obligatoriu la profilul real daca vreau sa devin arhitect? La ce se da examen? Se câștiga bine din aceasta meserie? Ar fi mai ușor sa aleg medicina? Cat de bun trebuie sa fi la desen pentru. a putea intra? (Eu sunt buna, dar nu foarte ceea ce ma descurajaza). Trebuie sa învăț multă geometrie de pe acum, nu?

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Hey, daca vrei sa devii arhitect, bravo tie, este un vis maret pentru care trebuie sa muncesti mult.

In primul rand trebuie sa ai o medie maricica, nu spun 10 deoarece va trebuii sa dai la liceul de arta, la profil arhitectura. Poti foarte bine sa te duci la un liceu normal, care vrei tu si dupa aceea sa dai la facultatea de arhitectura Dar, liceul iti formeaza foarte bine mana, te invata mersul, scoala se face si ai sanse foarte mari sa iei la facultate.

Nu-ti trebuie talent ca sa devii asa ceva, e o zicala care spun 1% talent, 99% munca. Deci daca lupti, muncesti, te zbati, ajungi ceea ce vrei.Eu stiu lucrurile astea pentru ca am dat examenele la liceul de arhitectura si le-am luat, dar nu am intrat pentru ca nu am avut media necesara, erau decat 30 de locuri, iar alegerea s-a facut dupa cei care au luat examenele ( fiind in numar de 2, a cate 5 ore de desenat) plus media generala.Tot ce stiu legat de profesie e ca se castiga foarte mult, si daca ai creativitate iti poti crea orice cladire.

Vreau sa nu faci aceeasi greseala ca mine, ci sa inveti bine, si sa iei examenele, ele in sine nu au fost grele, daca eu le-am luat fara pregatire cu un profesor ci doar la misto, tu te poti pregatii de 10 ori mai intens. Sper sa ajungi ce vrei tu, sa devii cineva, astea inseamna sa fi om, sa fi inteligent si descurcaret.

| dianainsta01 explică (pentru Adrianetc):

Multumesc pentru răspuns! Răspunsul tau chiar ma motiveaza laughing

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu n-am o prietena care vrea sa urmeze arhitectura si a inceput din clasa a 11 a sa faca meditatii cu un profesor de desen.E destul de greu mai ales la facultate, dar e o meserie frumoasa.

| adrianamara a răspuns:

Si eu imi incerc noroc anul asta la Ion Mincu dar sa vad daca iau admiterea