| alexa0752662 a întrebat:

Buna TPU! Ma întrebam daca in România există facultăți de medicină cu specializare in domeniul psihiatriei. Daca da, ce este necesar pentru a mă inscrie la una dintre ele? Este greu sa devii medic psihiatru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista facultati de psihiatrie, specializarea o faci dupa absolvire facultatii facand rezidentiatul in psihiatrie.

1 răspuns:
| elemonis a răspuns:

Buna.
Mai intai trebuie sa faci Facultatea de Medicina, specializarea Medicina si dupa aceea cand iti alegi specializarea pentru rezidentiat sa alegi Psihiatrie. Nu exista facultati de Medicina cu specializarea Psihiatrie.