| anonim_4396 a întrebat:

Mai am inca 2 ani si termin liceul.Insa nu m~am hotarat ce sa fac mai departe.As vrea sa urmez facultatea de drept.Dar cred ca are o gramada de dezavantaje.Ma tem de urmatoarele lucruri:Cred ca nu as putea tine ritmul cu invatatul pentru ca unele examene trec de 500 de pagini.Nu o sa mai am viata sociala, nu o sa mai ies cu prietenii, o sa cad in depresie.Eu intentionez sa optez pentru judecator sau procuror.Dar joburile astea nu o sa~mi permita sa am macar o zi libera pe saptamana. Poate chiar peste 8 ore pe zi.Dar parca nu as renunta pentru ca imi place enorm de mult domeniul juridic si nu as vrea sa ma duc la alta facultate.Nu mi~am imaginat ca o sa fie asa de greu.Dar cred ca asa este.Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa urmez facultatea de drept...Ce sa fac?"

mai stai cool incă 2 ani, te "luminezi" intre timp

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar mai ai timp, nu trebuie sa te decizi de acum. Eu m-am decis prin clasa a 12-a sem 2 parca big grin Altii poate si dupa ce au renuntat la primul an de facultate.
Deci pe planul timp, este timp.

Pe planul alegerii... nu putem sa ne dam noi cu parerea, sincer. Chiar nu putem. Este alegerea ta ce vrei sa faci. Daca asta vrei sa faci, o sa faci asta. Daca nu, atunci nu o face.
Legat de timp, indiferent de domeniu o sa fie si perioade poate in care nu o sa ai timp de anumite lucruri. Dar o sa si ai. Poate si in acest domeniu o sa ai.
Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu cineva care a facut aceasta facultate si o sa vezi atunci cum sta treaba. De fapt cu mai multe persoane ar fi indicat, nu numai cu una big grin

Urmeaza o oportunitate si adu pasiunea ta cu tine acolo. Indiferent de alegerea facuta (si posibil sa fie si altele, pana la urma in 2 ani se pot schimba atatea), eu iti urez bafta si succes! ^_^

| zilog a răspuns:

La ce iti trebuie facultatea in viată?
Mai bine te angajezi la un service auto

| laSoledad a răspuns:

"nu o sa mai am viata sociala, nu o sa mai ies cu prietenii, o sa cad in depresie."
Am colegi la drept care si invata, au si timp de iesit in oras si in calatorii in afara tarii. Totul tine de organizarea timpului. Time Management.

"Dar joburile astea nu o sa~mi permita sa am macar o zi libera pe saptamana."
Nu e chiar asa. Exagerezi iar. Avocatii, judecatorii, procurorii au si ei timp liber si cel putin o zi libera daca stiu bine sa-si organizeze activitatile. Traiesc si ei, n-ai tu grija, nu le plange de mila. Si inca traiesc bine.

"Poate chiar peste 8 ore pe zi."
Da, dar in multe alte profesii se munceste peste 8 ore pe zi. Chiar si-n cele necalificate. In ultimii ani, tot mai multa lume are de munca mai mult de 8 ore pe zi. Mai ales cei care au multa treaba si multe responsabilitati. Nu doar cei din drept. Nu sunt ei singurii, deci trebuie sa te obisnuiesti.

"As vrea sa urmez facultatea de drept, dar ma tem de urmatoarele lucruri"
Trebuie sa iti schimbi perspectiva din care privesti lucrurile. Dreptul este ceva greu, dar este si un domeniu respectat. Daca vrei sa-ti atingi un tel insemnat, atunci nu te plangi si nu te deprimi daca chiar iti doresti ceva cu adevarat. Cum zicea si Simona Halep. Mai lasi parangheliile uneori si relaxarea pentru a-ti indeplini obiective mai importante pe termen lung si pentru a evolua.

| laSoledad a răspuns:

Uita-te la sportivii de performanta. Am si-un prieten din categoria aia. Pai tinerii aia fac pe dracu-n patru sa fie in diferite colturi ale lumii la nspe campionate si se pregatesc ore in sir la antrenamente pentru a da ce-i mai bun si a se intrece pe ei insisi. Crezi ca e in interesul lor o paranghelie oarecare si o depresie sezoniera? Nu. Interesul lor e altul. Performanta. La fel si in profesiile astea. Medicina. Drept. IT. Banci. Inginerie. Afaceri Internationale. Diplomatie. Uita-te la aia foarte buni din fiecare domeniu. Au un alt stil de viata. Cu activitati mult mai gandite, mult mai insemnate. Petrec multe ore sa se specializeze la facultati bune si la cursuri private. Unii fac pe dracu-n patru ca sa ajunga la facultatile de afara. Unde e mult mai greu ca la farsele de facultati din Romania. Munca de a ramane acolo si de a face fata concurentei de studenti internationali e dubla. Iar cei care muncesc deja in aceste domenii se si lauda cand spun altora ca n-au timp, ca n-au facebuci, ca n-au timp de paranghelii si cafele ieftine. Ei stiu sa-si valorifice timpul liber si sa petreaca timp de calitate cu cine trebuie si in locurile potrivite. Adica au iesit din monotonie si banalitate. Pentru ca si demnitatea profesiei i-a scos din acea lentoare sociala de zi cu zi.

| laSoledad a răspuns:

Ce se inteapa troleibuz numai cand ma vede. Ai niste resentimente inradacinate mult, baiete. Comentezi aiurea.

| laSoledad a răspuns:

Nu mai incerca sa diminuezi alte facultati, nu te face cu nimic mai special. Am prieteni si la drept si la medicina si la inginerie. Stiu despre ce e vorba. Eu nu am zis ca ei merg in calatorii in timpul saptamanii. Dar totusi semestrul are 14 saptamani. Si mai exista si vacante. Cum tu stai si o arzi pe TPU, altii mai inteligenti ca tine de la drept si invata, au si note mari si au si viata sociala cand isi gasesc timp. Pe care tu nu o ai. Imediat ti-ai scos capul din noroi cand imi vezi comentariile, ofticuț. Ti-e ciuda tie ca stiu mai multa economie ca tine? Ce comentezi de ase? Habar n-ai ca educatia financiara se invata de mic, indiferent ca urmezi ase-ul sau nu. Iar de la ase, ca tot aduci vorba, mai ies si oameni cu capul pe umeri, nu e chiar cum ai auzit tu. In fond, economia si dreptul merg mana in mana.

| troleibuz a răspuns:

Ai timp de toate daca faci facultatea la modul superficial ca prietenii lui laSoledad.

| troleibuz a răspuns:

Lasoledad. Prietenii tai ori sunt la o facultate de drept slaba. Ori au 5 pe linie. Probabil esti la ASE de pui botul la prostia asta cu organizarea. La drept trebuie sa inveti 5-8 ore pe zi, pe langa cursuri si seminare. Calatorii si iesit in oras? Visezi!