| Irina_Dobre_1998 a întrebat:

Buna Tpu..Maine am ecrc pedabogic cu dirigintii ..si am nevoie de niste informatii despre meseria de grafician.

2 răspunsuri:
| moniqueblackberry a răspuns:

O firma face apel la un Grafician pentru a crea logo-uri, antete, carti de vizita, mape de prezentare, site-uri, etc.De asemenea, Graficianul are ca misiune realizarea unei imagini, a unei identitati a diferitelor produse sau marci.Graficianul se intalneste cu clientul (alaturi de echipa sa artistica) pentru : mape de prezentare, coperti pentru carti, ambalaje pentru iaurt…cererile sunt foarte variate. Un Grafician va da forma ideilor sale, desenandu-le pe hartie sau pe computer, cu ajutorul programelor informatice specifice. Alaturi de desenele sale, va pune si textele scrise de un redactor, iar apoi totul va fi validat de un Art Director.
Plusuri si minusuri
+ Este o meserie deschisa, care necesita reflectii personale si munca de echipa.
- Nu este intotdeauna usor sa faci fata presiunii care se instaleaza, de multe ori, la sfarsitul proiectelor care necesita munca multa, chiar si pe timpul noptii sau in week-end.
Calitatile esentiale necesare unui Grafician:
Creativ : Stapanirea instrumentelor tehnice nu serveste la nimic daca nu exista o imaginatie bogata.
Curios : Un Grafician se intereseaza asupra tuturor formelor de cultura si creatie. El este capabil sa readapteze ideile si tendintele, fara sa le copie.
Flexibil : Atunci cand creatiile sale nu plac clientului sau directorului, trebuie sa-si puna amorul propriu deoparte si sa lucreze pana cand acestea vor fi acceptate. Sper sa te ajute! happy

| Dominicc a răspuns (pentru moniqueblackberry):

Ca si adaugare. http://visualeffect.org/ si ca exemplu de grafica.