| nico98 a întrebat:

nu ma decid ce ma voi face cand voi fii mare, mama, matusa si alte rude sunt contabili... dar eu sunt nebuna dupa romana si creez compuneri in prostie ce sa fac? sa devin contabil sau prof de rom?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Urmeaza-ti chemarea si nu trebuie sa devii neaparat contabil ori profesor, poti deveni orice vrei tu si sa fii si o scriitoare foarte buna. Succes si numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Poti sa-ti alegi profesia pe care o doresti.Meseria de contabil este foarte buna, se castiga bine, dar trebuie sa fii foarte bine pregatita in domeniu financiar economic. Dar daca tie iti place meseria de profesor de limba romana, eu nu am decat sa-ti urez mult succes.

| Razvan a răspuns:

Fă ce îţi place ţie.Restul nu îţi vor binele, ci vor să vadă în tine o copie a lor

| sunset a răspuns:

Nu cred ca are vreo importanta ce sunt rudele tale, in viata trebuie sa faci ce iti place.
Succes cu compunerile!

| dreamout a răspuns:

Buna:*
Nu intseleg legatura.:-s
Pai da, rudele tale au profesia lor, dar nu are nimic de`a face cu ceea ce trebuie sau ma rog, ce vrei tu sa faci, cu visele si aspiratiile tale.
Si tatal meu este electrician. ce ar trebui sa ma fac electrician?:O NO WAYlaughing
Si mie imi place foarte mult limba romana, fac compuneri si etc, de asemenea imi place engleza si franceza, deci o sa ma fac translator sau profesoara(academicaoh go on), pentru ca asta vreau eu.
Daca ai acest talent trebuie sa-l exploatezi in asa fel incat sa-ti atingi scopurile. Daca te tenteaza meseria de profesoara, go onwinking

Desigur, si sugestiile parintilor sunt importante, dar trebuie sa iti alegi TU drumul pe care il urmezi in aceasta viata, nu eibig grin.
te-am pupat, colegalaughing[poate ca o sa devenim profesoare amandoua la aceeasi scoala sau liceuwinkinghee hee
:*:*

| Andruza a răspuns:

Parerea mea mie mi-ar place prof de romana
E mai greu ca si contabil
Depinde la ce esti tu mai buna
Si ce iti place
Nu trebuie neaparat sa te iei dupa ce au fost rudele tale
Pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie ca tine
Matusa mea e prof de romana, mama e asistenta, bunica mea e chimista, etc
Dar eu nu voi fi ca eilaughing
Eu o sa ma fac psiholog
Sper ca ti-am fost de folos
Alege ceea ce crezi ca iti place cel mai mult

| PinkkRosee a răspuns:

Poti deveni scriitoare, prof de romana sau contabil, ori o meserie care sa-ti permita sa te exprimi...

| Valentin42352342 a răspuns:

Mai bine contabila

| Tanya94 a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa te conduci dupa parerile altora de ceea ce tine de viitorul si viata ta. Trebuie sa iai singura decizia. Cred ca ar fi mai bine pentru tine sa devii prof-a de romana) daca asta e ceea ce iti doresti cu adevarat. Chiar daca rudele s-ar supara pe tine. mai devreme sau mai tirziu te vor intelege) imagineaza-ti cum ar fi sa pleci in fiecare zi la locul de munca care nu te atrage? ai face totul silita si poate ca nici rezultatele nu ar fi unele din cele mai bune. Insa daca vei face ceea ce-ti place... la sigur vei avea succes. Nu conteaza in ce domeniu lucrezi. important este sa-ti placa... ptk si un simplu maturator de strada poate sa-si faca o cariera superba daca-i place ceea ce face. Bafta! tongue