| kyraxd a întrebat:

Bună TPU, nu știu la ce liceu sa merg. Am o dilema cu treaba asta de ceva timp și nu știu sa ma decid si nici eu nu știu ce vreau sa devin în viata asta. Îmi place sa desenez și sa pictez și ma gândeam la un liceu de arta, dar am uitat sa menționez ca sunt varza la matematica și am înțeles ca se face oricum, apoi am zis ca ma duc la un filologie, sa fie fără matematica, după am zis ca vreau sa merg la arte ca poate nu-i atât de rău, ca nu știu unde am citit eu ca poți sa alegi sa nu faci matematica și bla bla, prostii, deci pe bune laughing), vreau neapărat fără matematica nene, stau foarte prost cu ea și alte hobby-uri și chestii pe care as vrea sa le fac n-am, ma pricep la engleza și cât de cât la franceza, nu chiar atât de bine dar la engleza știu și ziceam iar, sa devin stewardesa ori ghid sau ceva traducător, după a, ce ar fi dacă m-aș face doctor de familie? Deci, pfai, părinții au zis ca e alegerea mea, da eu pur și simplu nu pot sa ma decid, mi-e frica ca dacă fac o alegere greșită n-o mai pot spune schimb, după iar am zis ca devin artist digital și să-mi creez propria poveste cum sunt cele de pe webtoon sau da sa devin mangaka, sa fac anime-uri laughing)). Sunt clasa a-8a și trebuie sa merg la un liceu și după să-mi găsesc ceva de lucru ca doar ai mei n-o sa ma țină acasă toată viața, of, of. Dați-mi niște sfaturi sau, nu știu, ceva sa ma pot hotari odată :3 lmao

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rând, matematica vei face oriunde macar primii 2 ani. Ce iti e asa frica de ea? Ai facut-o 8 ani, dai examen din ea, ce-i asa rau? Oricum e usor si nu dau profesorii note prea mici daca nu esti chiar prost rau. Deci la ambele optiuni ale tale, profil arte si profil filo, faci la fel de multa matematica. Acum parerea mea este ca daca esti foarte buna la arte poti merge la arte, dar sa fii chiar buna. Asa si eu stiu sa desenez o față sau un creion dar daca ma pui sa pictez imi iese zici ca am bagat foaia la gratar. Trebuie sa stii si sa pictezi bine. In plus, la arte ai nevoie de un buget mai mare. O sa ai nevoie de creioane, gume, hartii, pânze, vopseluri, pensule, pe care o sa le mai si schimbi din cand in cand. De asemenea nu poti sa iei chiar orice foaie sau orice vopsea, e posibil sa va faca ei recomandari, iar chiar daca nu, sigur nu vei vrea sa ai tu cele mai proaste instrumente. Deci trebuie sa ai chestia asta in considerare. Sa nu mai spun ca ai nevoie de spațiu adecvat pentru astfel de lucruri. La filo este chill, dar e posibil sa fie stresant la romana, limbi straine, istorie. Chiar si asa nu e mare efort comparat cu alte profiluri.

Nu exista decizie gresita, nu prea conteaza liceul, cei mai importanti sunt oamenii din el. Colegii fac un liceu sa fie bun ori rau, materiile sunt irelevante.

| kyraxd explică:

N-o mai pot schimba * scuzați-mă dacă am mai greșit undeva!