| Francescaa a întrebat:

O intrebare simpla.happy Vreau ca peste un an, cand termin liceul sa dau la medicina. Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Cosmotel a răspuns:

Nu-i o problema intratul la medicina, e mai greu s-o termini cu bine. Asta se poate doar daca chiar iti place. Si cum vad ca esti foarte hotarata, si sper ca nu impinsa de la spate, ai sa reusesti sa treci peste aia 6 ani. Dupa mine cred ca te-ai apucat cam devreme cu pregatirea, dar na. poate ca-i si mai bine asa. Tine-o tot asa si cred ca stii ca nu prea o sa mai ai timp de altceva big grin
Mult succes!

| Francescaa explică (pentru Cosmotel):

Multumesc de sustinere. Impisa de la spate nu prea am de cine. Eu singura am luat hotararea, mama nu prea a fost de acord, ca stie ca e foarte greu, dar eu urmez drumul, nu ea. happy Cosmotel, tu esti la medicina?happy

| Cosmotel a răspuns (pentru Francescaa):

Nu, eu sunt la calculatoare in anul 3. ma cam batea gandul sa dau la medicina dar am zis ca nu-i de mine desi mi-ar fi placut ca meserie si-mi place sa ajut oamenii. am un prieten foarte bun in anul 5 si cam stiu cum sta treaba big grin

8 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Pai in primul rand apuca-te de invatat pentru admitere din timp pentru ca e grea ( depinde si unde vrei sa dai) si e concurenta mare. Si gandeste-te bine inainte sa faci asta. Adica daca nu te pasioneaza mai bine nu dai pentru ca e foarte greu si pe langa asta trebuie sa stai pe banii parintilor multi ani (minim 6)

| Cosmotel a răspuns:

La medicina in ce oras?

| R100 a răspuns:

Nu e adevarat eu din clasa a 10 a m-am pregatit cu asa ceva. Am mers la operatii am vorbit cu doctorii care mi-au explicat operatiile dupa ce au termina pe un caiet al meu. Romania chiar are nevoie de doctori + ca e o meserie foarte frumoasa. Daca ai in orasul tau un spital mai mare intreaba daca nu au vizoare si fugi si stai acolo si uite-te la operatii cu altlasul in mana! Sigur asa o sa intelegi mai bine totul. Bafta in ce iti doresti.

| Francescaa explică:

Hotarata sunt de cand ma stiu. imi place. mama e medic, am intrat in operatii de cand eram micuta, deci nu asta e problema. sunt in clasa a 11a, m-am apucta de invatat din octombrie, fac meditatii la bio si chimie. problema e ca am avut cateva mici probleme si am incetat meditatiile dar le voi relua, nu e asta problema. vreau sa dau la Carol Davilla in Bucuretsi happy

| Dana211 a răspuns (pentru Francescaa):

In cazul asta nu pot decat sa iti urez bafta! Si daca spui ca deja te-ai apucat de invatat e foarte bine si nu cred ca trebuie sa iti faci probleme pentru nimic

| Alecsa34 a răspuns:

Facultatea de medicina este printre cele mai grele, dar daca iti doresti ceva cu adevarat o sa reusesti.
Eu personal cred ca unul din cele mai importante lucruri este sa ai vointa, daca ai spus ca meditatii faci. Mult succes! :*