| Aspirator83 a întrebat:

Bună TPU.
Peste 1 luna dau scrisul la ANP din sursa externă.
Problema e următoarea, sunt la Facultatea de Drept anul 1(în Octombrie încep), iar legislația mi se pare ireal de învățat.Cum e posibil să fie atât de multă?
Oare privesc eu problema dintr-un punct de vedere greșit?
Cum se învață legislația asta? Refuz să cred că se toceste cu. și,.
Am nevoie de o mana de ajutor.
PS. Țin să menționez că m-am apucat de învățat pentru Bac cu o luna înainte și am reușit să iau 8.90. Îmi cunosc abilitățile, voiam doar să știu dacă exista o modalitate de a putea învăța legislația asta mai ușor.
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de Drept este o facultate de tocit si memorat, zeci si sute de legi, reguli, legislatie samd.

Evident ca tu nu ai ce cauta la Drept daca si atat lucru ti se pare foarte mult.
Stai ca nu ai vazut inca nimic, fiindca dupa 4 ani de facultate mai faci si 2 ani (specializare).

| Furnicuta000 a răspuns:

Fiecare invata cum poate. Unul toceste si invata pe de rost, altul face anumite conexiuni in cap ca sa le invete logic.
Eu am o cunostinta avocat, de vreun an a intrat in barou si sta numai cu nasul in carti deci meseria asta presupune sa inveti continuu

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil că va trebui să tocești.

| popapopica a răspuns:

Daca in primul an ti se pare greu, stai sa vezi ce este in urmatorii!
In plus, cand ajungi la locul de munca, lunar, saptamanal, trebuie sa te actualizezi cu legile ce apar sau se modifica. Nu-ti inchipui ca e un domeniu unde iei banii fara munca.