| Ramo137 a întrebat:

Bună TPU
Probleme la muncă...la noul job. Vând bilete la film și popcorn, sucuri, dulciuri, fac curat, etcc

Regulile nu sunt respectate!
Reguli ca părul să fie prins, să nu stăm cu telefonul unde sunt camere etc
Regulile acestea de colegele mele și/sau de colegii mei și chiar și de manageri, nu sunt respectate! Însă mie mi se tot puneau în cap
am semnalat asta la o manageră și si.a cerut scuze că mi-a zis doar mie și nu a zis și colegei mele să și prindă părul și și a cerut scuze că ea nu a avut cu ce să și prindă părul când a venit să ne ajute... dar de când lucrez aici nu și a prins niciodată părul.
Am avut o convorbire de 15 20 de minute la telefon în care eu nu am înțeles nimic, când i am explicat de regulile ea a început să îmi spună știi că putem să renunțăm la contract fără să mai lucrezi nicio zi. Adică ea când eu am semnalat niște probleme mi-a zis că să renunț dacă nu mi convine, cu alte cuvinte, și după aceea a început să se justifice cu regulile și că sunt pentru toți, și că cu regulă cu unghiile mari nu mai ține cont că unghiile costa mult, dar degeaba mi-a zis că o să se schimbe lucrurile fiindcă următoarele zile nu au fost respectate tot de nimeni.

Deși mi-a spus clar că regulile trebuie să fie respectate de absolut toată lumea. Am înțeles au fost doar vorbe în vânt.
La fel, supervizoarele îmi spun să îmi prind parul cât ele stau cum vor.

2 A o supervisera minte încontinuu și ma minte pe față. În primele zile a zis că eu nu am voie cu părul desfăcut și nici cu unghiile lungi.
Și m-am uitat la ea cu părul desfăcut și cu unghiile de 5 cm. La fel și la colega mea care stă aproape non stop așa.
S a uitat la unghiile ei și a zis „bine mai lungi de atât nu ai voie". adică de cât de 10 -20 cm... Tf
Și i-am spus de ce x stă cu părul desfăcut și eu trebuie să mi l prind, mi-a răspuns că "x nu vrea să asculte".
De asemenea m-a mințit direct pe fata că ea de câte ori e la bar și vinde bilete sau mâncare își prinde părul. Am văzut o foarte des cu părul deschis la bar.
Parcă regulile sunt pentru toată lumea sau sunt doar pentru noi "proștii" începători?

De asemenea când eu trebuia să ajung la ora 12:00 pe orar eu am ajuns la ora 14:00 fiindcă cu două săptămâni înainte am venit cu două ore mai devreme și trebuia să am cele două ore libere date, adică pe 20 feb să vin la 14 în loc de 12:00.
M a sunat supervisera și m-a întrebat pe un ton autoritar si urât "tu nu trebuia să fii la muncă?!"
I am explicat situația și a zis tot indiferent.a bine...
Apoi i.am explicat prin mesaje că o rog să nu mai vorbească așa cu mine pe acest ton fiindcă cu mine se poate înțelege doar vorbind frumos.
Eram sigură că se atacă, că o să spună că nu a făcut așa și sa îmi zica că mi se pare mie. (Manipulare gaslighting)
Eu am pus o limită sănătoasă unui om toxic si nu mă interesează că se supără pe mine sau că da tot vina pe mine. îmi țin limita până la capăt.

După ce am ajuns la muncă, mi am cumpărat un suc și un twix de la noi că avem reducere.
La care vine supervisoarea și îmi spune să nu mai cumpăr dacă nu mai e nimeni de față că sunt probleme Nu știu ce.
Și am zis ce probleme să fie am pus bonul în casă puteți să vă uitați și pe camerele de vedere ce probleme că fur eu mâncarea sau ce vrei să spui?
A început să se pisiceasca să nu mai îmi zica nimic concret... Așa că mai târziu am vb cu o menegera. Și mi-a zis că supervizoarea mi-a zis bine și să nu o iau personal.
I am explicat că mie nimeni nu mi-a spus de regula asta de la început și nu o știam. Mi s-a spus doar că am reducere și atât. E normal să mi se pară urât după 2 săpt de lucru să mi se spună că trebuie să stea cineva de față când nu mi s-a spus de la început

i am mai explicat o problemă supervizoarea
I,, că mă sună mereu când eu sunt în pauză și mai am, cinci sau, 10 minute, trei minute, mă sună să vin sau mă întrebe cât mai stau...in pauza mea care nu a trecut și nu am întârziat niciodată.
Și din nou a încercat gaslightning pe mine să mi spună că mi se pare și că ea nu a făcut niciodată asta, totuși mă sună aproape la fiecare pauză.
Eu ii spun când ies ca să se uite când trebuie să mă întorc, nu să mă sune să mă întorc cât timp sunt inca in pauză, fiindcă n a putut ea să se uite la ceas.

Deci a zis că n am voie cu unghiile lungi și părul desfăcut și ea așa vine și așa stă. (Și l mai prinde ocazional)
Mi a zis să nu mai cumpar nimic de la ei fără să fie cineva de față. și nu mi-a zis motivul mi-a zis doar ca apar probleme.
M a mințit pe față și că ea nu mă sună când sunt în pauză să îmi spună să mă întorc și că nici n a vorbit pe un ton urât cu mine dimineață când m-a întrebat de ce nu sunt la muncă.

Și peste două ore când am muncit m-am dus și eu la o țigară și m-am întâlnit direct cu directoru, care s-a luat de mine și mi-a spus „ce cauți tu la țigară că nici măcar o oră nu ai de când ai venit și după aia a zis „hai du te.
și când m-am dus afara am văzut pe ceas că au trecut două ore și el a zis că nu am nici o oră..deci? Gaslighting again.
Și statul cu telul la camere... Toți stau in fața lor.
Am stat și eu cu părul deschis când am văzut că toate fetele stau.
Și mi l am prins și eu când fetele aveau și ele toate părul prins. Fiindcă respect ce reguli văd că sunt respectate și de ceilalți.

Nu cred că o să rămân aici dar doamne... ferește... Ce oameni.

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cand sunt femei intr-un loc de munca este jale, se mananca intre ele de vii. Rabda cat mai poti, vezi0ti de treaba fara sa mai spui de z si y ca nu face bine. Tu, modeleaza-te pe regulamentul din contract si lasa-i sa vorbeasca. Tu in acest timp iti poti cauta loc de munca in alta parte, cauta-ti ceva ce sti si iti place sa faci.
Bafta!

| carevaescu a răspuns:

Poti ignora cum face toata lumea, sau poti sa pleci. Oricum, e bine sa lucrezi unde te simti confortabil.

Baftă!