| ღAnonimaღ a întrebat:

Profesorul meu de desen cu care ma pregatesc pentru facultate mi-a dat pe timp de vacanta sa invat portretul dintr-o carte in limba engleza. Imi traduc ceea ce scrie acolo insa nu pot reproduce schitele de acolo. Nu stiu proportiile. Nu stiu mai nimic. Ce sa fac? Cum sa ii spun profesorului? E o fire mai irascibila.

3 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Îi spui în faţă, pur şi simplu: "Nu înţeleg astea" şi îi explici ce nu pricepi.
Dacă se enervează îi spui că asta e datoria lui ca profesor să îţi explice ceea ce nu înţelegi.
Numai bine!(:

| Biiskrem a răspuns:

Îi spui simplu, cu o voce fermă: „Eu nu le înțeleg p-astea."
Dacă te vede hotărâtă, eu nu văd de ce s-ar enerva. Te pregătește așa cum spui, e datoria lui să te facă să înțelegi. Înveți de acolo ce poți, la restul îi ceri ajutorul.