| anaany a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie ce poti sa faci ( in afara sa inveti bine) ca sa fii printre preferatii doamnei\profesoarei tale?

Răspuns Câştigător
| AnneSiAtat a răspuns:

Bună wave.
nu recomand să încerci asta...majoritatea profesorilor sunt imprevizibili, şi acceptă în "grupul favoriţilor" doar pe cei cu bani, care vin cu câte o mică atenţie în fiecare an. mă refer la minunatele cadouri scumpe, în punguţe la fel de scumpe.
ori cei care învaţă lecţiile ca nişte papagali, şi care sunt disperaţi toată ora să le spună.
sau cei care sunt linguşitori.
frate, sunt mulţi. nu face ce fac cei pe care i-am menţionat mai sus, pentru că va fi în dezavantajul tău. poate pare tentant, dar vei atrage ura colegilor tăi. nimeni nu te va plăcea, dacă tu oferi ceva în schimb atenţiei şi notelor bune.
ca să fii pe placul profesorilor normali, fii tu însăţi şi învaţă-le materia (cel mai mult ultima parte).
este un pic greu cu profii de aici, dar nu trebuie neapărat să se întâmple să fii un preferat. preferaţii nu sunt cu mare lucru mai presus decât restul.
Succes!

5 răspunsuri:
| Peaches a răspuns:

Eu sunt "preferata" profelor mele pentru ca sunt atenta in clasa, dau raspunsuri bune, sunt activa (dar nu sunt disperata sa ma bag in seama)si sunt politicoasa. NU, nu le dau cadouri! Dar sa stii ca asta are un pret: colegii mei, (care nu invata asa de bine si sunt obraznici ) ma exclud din cercurile lor. Colegele mai bune la invatatura sunt in preajma mea dar sa stii ca nici ele nu mor de dragul meu. Cei rautaciosi apeleaza la mine cand au nevoie de indrumari la teme sau proiecte dar, dupa ce ii ajut, sunt din nou in cercul lor, fara mine. La inceput mi-a fost tare greu si nu intelegeam ce gresesc; apoi am inteles si imi vad in continuare de invatat. Si nu voi fi obraznica cu profii. Asta e!
~R

| ladybug17 a răspuns:

Profesorii sunt oameni si unii oameni uneori nu plac alti oameni, deci, nu poti castiga simpatia unor oameni nici daca ai fi cel mai bun, destept, frumos om din lume, parerea mea este ca trebuie sa acceptam ca nu putem fi pe placul tuturor si sa-i ignoram, de ce sa ne consumam minute pretioase din viata noastra in incercarea de a fi pe placul altora, daca nu ma plac asta e, ei au de pierdut! Revenind la profesori, sunt unii profesori ciudati, care iti dau impresia ca nu esti bun de nimic sau uneori te trateaza diferit sau cu indiferenta fata de ceilalti din clasa, ori sunt invidiosi, ori ni se pare noua, ori pur si simplu au ei niste fixatii inexplicabile. Sfatul meu, nu trebuie sa faci nimic deosebit, doar sa fii tu insuti, asa vei descoperi cine te place si cine nu cu adevarat! happy

| Cocacola121 a răspuns:

Am un coleg care e preferatul profesorilor. El învață bine, dar și se comportă frumos cu dânși. De exemplu mai face câteva glume, le mai face cadouri, cumpără marker sau cretă ( depinde de tablă ) și le mai ia câte un covrig, ceva de mâncare ( în caz că D-na profesoară dorește ). În fine contează și atitudinea, să nu vorbești în ore, să răspunzi printre primii etc.

Sper că te-am ajutat

| mariusice a răspuns:

In primul rand de ce vrei sa fii printre preferatii profesoare? reflecta la intrebarea asta tu invata cat mai bine si uita de ea daca vrei doar atentie