| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Recent am luat bacu și în perioada asta se face înscrierile la facultăți și habar n-am ce pot să aleg. Inițial voiam la armată, dar din cauza unor probleme de sănătate nu am mai putut susține probele. Eu la liceu am fost profil uman, mai exact științe sociale. Ce facultăți cu perspectivă de viitor îmi recomandați? Eu mă gândeam să mă înscriu la Craiova la automatică și calculatoare, ori la economie și administrarea afacerilor. Partea nașpa este că fac trecerea asta spre matematică și alte materii care țin de real și nu prea știu dacă m-aș descurca. Îmi plac calculatoarele și mă pricep zic eu în general la ele, dar acolo e pe parte de programare dacă nu mă înșel. Ar fi bine și la economie pentru că mă fascinează banii, sunt mort după ei și mi-ar plăcea să știu să administrez. Voi ce-mi recomandați?

1 răspuns:
| GărgărițaMinune a răspuns:

Dacă ești bun la matematică, eu cred că ar fi o idee bună să mergi la economie și administrarea afacerilor.Este o ramură sigură pentru viitor.
La fel de bună (sau chiar mai bună) ar fi o facultate în domeniul IT, deoarece această specializare este foarte căutată în zilele noastre.
Având în vedere că ai terminat liceul de științe sociale și că ți-ar place să știi să administrezi banii, ai putea să te duci la facultatea de Științe politice și economie.