| ReneePheonix a întrebat:

Sunt a 8-a si m-am gandit sa dau la filologie, fiind recomandata de doamna diriginta. As dori sa aflu ce pot "iesi" din acest profil.
Multumesc anticipathappy

5 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

Ai iesi profesor, sau daca iti place geografia mult ai putea prezenta la protv meteo smug

| stpu a răspuns:

Nu iesi nimic. Ai mai multe sanse sa iesi cu picioarele inainte, decat sa ai o specializare.
Liceul nu-ti ofera nicio specializare. Vei avea o diploma de 12 clase, si una de bac. Nicio specializare.
Fara o facultate nu ai nicio specializare.
Si nici toate facultatile nu-ti asigura o specializare.
Liceul inseamna cultura generala, adica teorie.

| Anca95 a răspuns:

Poti urma absolut ce facultate vrei tu, chiar si de matematica, dar gandeste-te bine ce vrei sa faci. Daca dai la o facultate in care este ceruta matematica iti dai seama ca nu faci fata, avand muuuuulte lacune.

| mixxjim a răspuns:

Mergi unde-ti place tie, lasa recomandarea dirigii, ca s-au mai luat si altii dupa asa ceva si au dat in strachini. De ce nu-ti spune diriga ce poti iesi din acest profil? Dupa un liceu de filo poti da mai departe la facultatea de filologie - adica limba romana si o limba straina, de unde iesi profesor, poti da la limbi straine - adica 2 limbi straine, de unde iesi tot profesor si/sau traducator, poti da la limbi moderne aplicate, de unde nu se stie ce iesi sau la traducatori/interpreti, de unde iesi traducator/interpret. Mai poti da la jurnalism, de unde nu iesi mai nimic pentru ca nu se mai face jurnalism la noi in tara, la comunicare si relatii publice, unde-ti trebuie mult tupeu si/sau pile sa reusesti sa faci ceva. Mai poti da si pe la istorie sau alte chestii din astea de unde in general iesi profesor. Daca nu vrei in invatamant poate ai ceva noroc sa ajungi secretara in mediul privat. Tu ce vrei sa faci, ce ai vrea sa fii in viata? Daca esti talentata pe partea asta (scrii poezii sau literatura, sau la limbi straine) iti poti cultiva talentul si ca hobby, dar e mai important sa ai o meserie de baza serioasa, care sa-ti asigure un venit bun.

| taviyamato2 a răspuns:

E important sa inveti cat mai multe limbi straine. du-te la un liceu unde poti invata limbi straine, engleza, franceza, germana etc.