| MemyselfandI07 a întrebat:

sunt clasa a 11a pe un profil uman si ma uitam la cateva facultati pentru viitor. Ce ziceti de facultatea de farmacie? Este grea? Mereu mi-a placut biologia iar despre chimie nu pot sa zic ca mi-am dat interesul prea mult pana acum, asa ca daca as incepe sa o inteleg probabil mi-ar placea. In legatura cu medicina nu stiu daca am o memorie destul de buna si o rezistenta la stres atat de mare. Daca are cineva informatii despre cum este la farmacie, cat de greu, ce oportunitati sunt as aprecia daca m-ati putea ajuta! Daca nu, vreau niste sfaturi legat de cum m-as putea decide ce facultate sa urmez!

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Buna, este destul de grea, dar nu e imposibil. Partea mai grea e ca se face foarte multa chimie, mai e si un picut de fizica (chimie fizica si biofizica). Aici intra cateva formule (as spune multe), calcule, regula de 3 simpla, concentratii si procente (deci lucruri de baza), dar pe parcurs sunt si unele lucruri mai grele, dar nu e nimic imposibil. Este si teorie de invatat si acolo le este mai greu celor care merg de pe profil real, deci fiecare cu avantaje si dezavantaje. Daca te pregatesti pentru chimie si bio de acum (cam in perioada asta incep majoritatea) si stii bine lucrurile de baza la chimie va fi foarte ok. Trebuie sa te orientezi spre ce facultate anume vrei sa mergi (in ce oras) si sa vezi din ce se da acolo admiterea. Sunt si locuri in care se cer doar grile de bio. Materia de admitere in general e chimia organica (clasele 10, 11) si bio vegetala (clasele 9, 10). Daca faci rost de cartea de grile pentru admitere de la facultate vei avea acolo si bibliografia. La medicina e mai greu, pentru ca esti obligat sa faci rezi si e foarte, foarte multa scoala. Ca oportunitati, sunt: lucrezi in farmacia comunitara sau de circuit deschis (adica farmacile pe care le stim cu totii), de spital sau de circuit inchis (pentru asta e nevoie de rezi, sunt salarii foarte bune, dar posturile se gasesc foarte, foarte greu), in indutrie, in laboratoare (de analize, toxicologie), ar mai fi in cosmetica, si ca prof universitar...In general se gasesc locuri de munca. La rezidentiat sunt si cateva specializari noi, cum sunt cosmetica si ceva legat de laborator, insa nu stiu exact ce joburi noi aduc. Variante sunt, iar daca te pasioneaza cu siguranta ca vei gasi si un loc de munca pe placul tau. Este o alegere foarte frumoasa, daca iti place si depui putin efort vei vedea ca poti face fata happy

| CodrutElian1990 a răspuns:

La farmacie este de asemenea de o memorie buna.