| AxelPheonix a întrebat:

Sunt clasa a-7 a si peste un an o sa fiu a opta si va trebui sa imi aleg un liceu si un profil. Eu m-am gandit sa ma fac IT-ist si totodata o sa fac liceul cu profilul MateInfo, dar la ce facultate sa ma duc ca sa pot deveni IT-ist profesionist si ce o sa se faca in acea facultate?

Multumesc anticipat!

Cred ca e logic ca o sa dau funda! big grin

Răspuns Câştigător
| ishallhelpyou a răspuns:

laughing
If I had a penny for every time I seen this question laughing

Am 24 de ani, lucrez de la 18 ani si jumatate in domeniul IT, am inceput ca si om intr-un service de calculatoare, acuma programez site-uri happy
https://jurnalulunuiadam.com este ultimul proiect personal big grin

Am facut liceul pe profil "tehnician operator tehnical de calcul" pe scurt, ce face secretara, lucreaza in Microsoft office, word, excel etc., deci nu prea am avut nevoie de ajutor din acest punct de vedere.

Sunt anul 2 la facultate (nu politehnica Bucuresti sau o facultate mare din tara, una de stat, mediocra aruncata prin tara asta) si da, m-am inscris cand am facut 22 de ani. Cam tot ce ne preda la facultate este de ordinul USELESS sau OBSOLETE, sunt bune ca sa iti formezi o baza, dar daca vrei sa devii un adevarat pro, trebuie sa apuci taurul de coarne, ma intelegi? big grin

Evolutia mea in acest domeniu a depins de mine, sefii si clientii mei, dar in principal de mine.

La fel si in cazul tau, vrei sa fii cel mai bun? Apuca-te si fa tutoriale, citeste, exerseaza, practica e mama invatarii, nu astepta sa te invete tanti mareata profesoara de informatica bazele programarii.

Dar stai, nu am explicat o chestie, profilurile de mate-info din liceele noastre, formeaza programatori, nu oameni de service, administratori de retea/servere/calculatoare etc., job-uri in care daca nimeri la o firma mare, ajungi sa castigi cateva zeci de mii de dolari stand aproape degeaba happy

Pentru alte specializari decat programare... Nu stiu incotro sa te ghidez, sincer, stiu doar ca exista certificari pe partea asta (CISCO - recunoscut international).

In incheiere, nu zic ca este imposibil, daca nu ai o pasiune pentru asta, si doar ai decis asa ca sa faci bani in viitor, dar daca vrei sa ajungi cel mai bun, pai ar cam trebui sa o consideri ca pe o a 2-a nevasta, poate chiar prima, la varsta ta happy Trebuie sa te dedici unui lucru ca sa-ti reuseasca, de asemenea nu uita, nimic nu este perfect si nu totul merge din prima laughing

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Pana la facultate iti recomand sa faci un liceu renumit de mate-info si daca il vei termina cu rezultate foarte bune, atunci te poti gandi sa mergi si la o facultate de acest profil, aici reusind numai tineri foarte bine pregatiti.