| anonim_4396 a întrebat:

Bună,TPU! Sunt clasa a8a și mă pricep foarte bine la română, vreau să dau la un profil de filologie. Apoi vreau să dau la Facultatea de Constructii Civile, întrebarea mea este: Dacă sunt pe profil de filologie mă v-a încurca cu ceva? credeți că mă desurc mai greu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic nu este imposibil! Dar, vei întâmpina dificultăți enorme. Dacă vrei să devii un inginer constructor de-adevăratelea ar fi bine să treci la partea cu profil real în liceu și matematica să devină number one pentru tine. Crede-mă! I am a Civil Engineer.

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

O sa vorbesti corect gramatical cu zidarii si fierarii betonistii de pe santier.

| F3d0x a răspuns:

Nu vei reusi la facultatea de constructii de pe filologie.
Ar fi recomandat un profil tehnologic(Constructii, desen tehnic etc), unde capeti cunostinte de teorie cat si de practica.Un inginer constructoe degeaba stie teorie daca e prost si nu stie practica.

| anonim_4396 explică (pentru F3d0x):

Asta gândești tu. Chiar dacă nu știe practică, dar știe teorie folosește foarte mult la cei care nu știu teorie. Fără teorie nu poți pune în practică ceva, decât în mod empiric.

| GrigoreCostinel a răspuns:

Depinde. Daca iti place acea facultate... poti sa te duci. Unele persoane fac mate-info si dau la medicina... deci nu vad de ce tu nu ai putea sa alegi o facultate diferita de profilul din liceu.