| xAnddre a întrebat:

Bună, TPU! Sunt din Braşov şi aş vrea să devin chirurg.(am 13 ani)
Când văd sânge mi-e frică dar în acelaşi timp mi se pare minunat(ştiu, ciudat...)şi nu mă pot opri din holbat.Sigur,că nu m-am uitat mai mult de 2 minute. Îmi place să văd la televizor sau pe Internet cum sunt operaţi oamenii, mi se pare fascinant.
Aş vrea să devin chirurg dar nu sunt tocmai un elev model cu 9 şi 10, mai am şi note mai mici(nu mai mici de 4).
Sfaturi?

Dau Fundă pentru cel mai bun răspuns.happy

Răspuns Câştigător
| zozoMik a răspuns:

Buna
Pai in primul rand ar trebui sa te orientezi spre a`ti indrepta notele, pentru ca ai nevoie de note mari pentru un liceu bun.
Daca ai sa intri la un liceu bun, te va ajuta mult, si dupa liceu urmeaza o facultate, 3 ani ( asistenta) si 6 sau 9 pentru medic.
Iti recomand sa te pui pe invatat, ai timp destul sa te gandesti daca asta este ceace doresti.
Si eu vreau sa ma fac medic happy insa pana acum,, am tras" grav de carte, desi nu prea imi place.
Trebuie sa stii de la inceput ca simpla placere pentru operatii si chestii de genul nu sunt de ajuns, chestia asta cu medicina negesita foarte multi ani de pregatire, devotament, insa daca iti place cu adevarat si doresti sa practici aceasta slujba vei avea foarte mult de castigat happy
Succes!
Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| BCoMichael a răspuns (pentru zozoMik):

WoW (nu warcraft... love warcraft:X)
ma refeream la wow rolling on the floor) adica esti foarte emancipata in toate raspunsurile tale ceea ce me gusta laughing Poate ca nu semeni cu celelalte fete care vaneaza la propriu fundite, ci vrei cu adevarat sa ajuti lumea..mda laughing happy
Bafta in tot ce faci si nu uita : daca intreaba cineva pe TPU care este cel mai bun joc browser, trebuie sa spui World of Warcraft!

| zozoMik a răspuns (pentru BCoMichael):

Esti amuzant happy
Stii nu prea ma intereseaza pe mine funditele, mi-am facut acest cont pentru ca imi place sa ajut happy :X
Ma bucur ca iti plac raspunsurile mele :X
Succes si tie in tot ceace faci :X
si o sa tin cont de World of Warcraft happylaughing:X

| BCoMichael a răspuns (pentru zozoMik):

Si credeam ca n-o sa gasesc o persoana careia sa-i placa mai mult sa ajute decat colectarea funditelor :X De asta am vrut sa intreb subtil.
oK then... goodbye kyuubi
o replica din naruto rolling on the floor)
acum pe bunewinking : papa 美しい si Paste Fericit!

| zozoMik a răspuns (pentru BCoMichael):

Si mie imi place naruto...happy
Paste fericit si tie happy!

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde in ce oras vei da mai apoi admiterea la facultate pentru ca sunt facultati de medicina unde se intra pe baza notelor din liceu sau de la bac, in timp ce la altele se da examen de admitere(dupa parerea mea astea sunt cele mai serioase facultati).
Momentan trebuie sa inveti bine si sa dai la un liceu cat de cat bun, preferabil la unul de profil mate-info sau stiinte ale naturii. Dupa ce ai intrat la liceu si vrei sa dai la o facultate la care se intra pe baza bacului va trebui sa tragi tare la toate materiile si sa ai note mari. Daca vei da la o facultate unde se da admitere(cum e cea din Bucuresti)inveti la biologie si la chimie/fizica foarte bine, mergi la concursuri, olimpiade, etc iar la celelalte materii si tu cat de un 8-9 ca daca se da examen nu te mai intreaba nimeni ce note ai avut in liceu.
Pana in a12-a ai o groaza de timp sa te pregatesti pentru medicina.Ai putea de ex. sa citesti carti de prim ajutor(mi se par chiar interesante mai ales pentru cei care vor o cariera in domeniu), urmareste diverse filmulete pe you tube.