| help00 a întrebat:

Bună TPU!
Sunt elev la un liceu sportiv și nu știu ce sa fac cu viața mea sau pe ce drum sa merg.Îmi place sa fac sport, sa traiesc un mediu de viață sănătos și să învăț lucruri noi. Îmi plac mult filmele și mereu mi-am imaginat ca aș putea fi un actor de succes sau un om de afaceri, însă problema e ca nu stiu de unde sa încep și ce trebuie sa fac.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una e sa-ti placa un lucru si alta e sa ai talent in domeniu. Ai talent in a juca un rol? Ai mai fost pe scena in vreun rol?
Cu actoria oricum nu ajungi departe decat daca ai noroc/oameni care se te bage inainte, sa iei roluri de film, teatru. Cei de la teatru traiesc de multe ori cu salariul minim pe economie, cel putin ca incepator. Este o viata saracacioasa daca nu ajungi sa joci in filme, show-uri cum vezi la TV cu Bendeac si altii.
Daca iti place sa faci sport si ai o sanatate foarte buna iti recomand armata sau academia de politie. Ai salariu mult mai bun si un post SIGUR. Si Clujul scoate in fiecare an actori dar majoritatea lucreaza pe unde pot. Posturile de la teatru sunt limitate si la TV nu vad se te bage in seama ca incepator mai ales daca nu ai pe cineva in sistem. Si cu scoala de politie iesi agent de politie. Scoala de politie tine numai 1 an. Daca faci academia de politie esti domn ofiter. Daca vrei un job sigur alegi un domeniu sigur. Actoria e o poveste de la un capat la altul. Daca zici ca esti la liceu sportiv te vad potrivit pentru armata sau politie. Ai academia fortelor terestre la Sibiu, la Brasov ai fortele aeriene. Se dau probe fizice si medicale eliminatorii. Daca ai o stare de sanatate foarte buna zic sa incerci intr-un domeniu de viitor. Spor.