| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU sunt fata la profil electric as putea sa ma fac inginera? E urat pentru o fata? sad in ce domeniu as putea da la facultate inginer economist sau electric ca la asta is eu? care castiga mai bine? As face in Salaj Babes Boioi e buna nu,? e cea mai buna din Romania e recunoscută ca universitate. Merg mai greu la mate dar o sa imi revin am avut un profesor rau care făcea discriminare, in a 9 a sper ca o sa ma descurc,atunci o sa incep happy Spuneti-mi va rog, fara fite si înjurături

Răspuns Câştigător
| Cheess a răspuns:

Daca vrei poti sa faci si in Cluj la Universitatea Tehnica. Ei au un profil care se numeste inginerie electrica. In primii 2 ani se face materie normala specifica profilului (ca si in liceu in primii 2 ani se fac toate materiile si dupa se reduc) si dupa alegi sa te specializezi pe un domeniu. http://ie.utcluj.ro/prezentare.html aici ai detalii in ce domenii te-ai putea specializa. Chiar daca nu vei vrea in Cluj sper ca ti-am fost de ajutor si succes pe mai departe. :)

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| SkyPilot a răspuns:

Nu e de loc nepotrivit pentru o fata sa fii inginera. Daca te descurci BINE cu matematica, mergi pe electronica, automatizari sau informatica. Facultatile cele mai bune in fiecare profil, cu rare exceptii, sunt cele de stat din Bucuresti.
Meseriile astea se cauta si sunt bine platite. Dar facultatea e mai grea decat majoritatea celorlalte.